Zamknij

Wielka Brytania ponownie wesprze Ukrainę: "Broń, środki finansowe i pomoc humanitarna"

03.05.2022 16:14

- Wielka Brytania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Brimstone i pojazdy opancerzone Stormer z wyrzutniami pocisków przeciwlotniczych oraz przekaże kolejny pakiet sprzętu wojskowego - ogłosił we wtorek w przemówieniu do ukraińskiego parlamentu premier Boris Johnson.

Wielka Brytania ponownie wesprze Ukrainę: broń, środki finansowe i pomoc humanitarna
fot. BEN STANSALL/AFP/East News

Wojna w Ukrainie doprowadziła do nałożenia sankcji gospodarczych na Rosję przez wiele krajów. Jednym z pierwszych państw, które oficjalnie sprzeciwiły się agresji Putina była Wielka Brytania. W odwecie rosyjskie MSZ wydało zakaz wjazdu do Rosji dla brytyjskich władz z premierem Borisem Johnsonem na czele. Wielka Brytania jest czynnie zaangażowana w przekazywanie pomocy Ukrainie, w tym ciężkiego sprzętu wojskowego. Brytyjski rząd zapowiedział właśnie kolejną dostawę. 

Wielka Brytania ponownie przekaże sprzęt Ukrainie

Premier Boris Johnson powiedział w przemówieniu transmitowanym online, że nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy od Wielkiej Brytanii wyniesie łącznie 300 mln funtów. Wśród sprzętu wojskowego znajdą się m.in. radary do lokalizowania artylerii bombardującej miasta, ciężkie drony do zaopatrywania sił oraz tysiące noktowizorów.

Dostarczamy pojazdy opancerzone, aby ewakuować ludność cywilną z atakowanych obszarów i chronić urzędników, którzy utrzymują infrastrukturę krytyczną, o czym wspomniał mi podczas naszej ostatniej rozmowy Wołodymyr Zełenski

Boris Johnson, premier UK

- Będziemy nadal dostarczać Ukrainie, wraz z innymi przyjaciółmi, broń, środki finansowe i pomoc humanitarną, aż osiągniemy nasz długoterminowy cel, którym musi być takie umocnienie Ukrainy, aby nikt już nigdy nie odważył się was zaatakować - zapewnił brytyjski premier, przyznając, że Zachód popełnił błąd nie udzielając pomocy w 2014 roku, gdy po raz pierwszy została napadnięta przez Rosję.

loader

RadioZET.pl/PAP