Obserwuj w Google News

Wniosek o wakacje kredytowe jeszcze w lipcu. Kto będzie mógł zawiesić spłatę?

Katarzyna Witwicka
2 min. czytania
20.07.2022 15:24
Zareaguj Reakcja

Kredytobiorcy już niebawem złożą w bankach wnioski o wakacje kredytowe. Klienci banków nie będą musieli spłacać rat łącznie przez osiem miesięcy. Wyjaśniamy, jakie trzeba spełnić warunki, by skorzystać z tego wsparcia.

Wakacje kredytowe
fot. fotogut/Shutterstock (ilustracyjne)

Wakacje kredytowe to tymczasowy ratunek dla kredytobiorców, których raty od początku cyklu podwyżek stóp procentowych, czyli od października 2021 roku, poszybowały w górę. Możliwość zawieszenia spłaty rat ma przynieść ulgę dla finansów gospodarstw domowych. Wnioski można będzie składać już 29 lipca.

Wakacje kredytowe. WNIOSKI od 29 lipca

- Wnioski o wakacje kredytowe można składać już od dnia wejścia w życie przepisów, czyli - od 29 lipca br. - powiedziała w rozmowie z TVP Info minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Przypomnijmy, że podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa przewiduje możliwość zawieszenia spłaty rat łącznie na 8 miesięcy (4 miesiące w bieżącym roku, 4 w przyszłym).

Z wakacji kredytowych korzystamy z mocy prawa. Bank ma jedynie poinformować nas o tym, że te wakacje realizuje. Na informację zwrotną ma 20 dni  - Magdalena Rzeczkowska

Z wakacji kredytowych skorzysta każdy, kto zaciągnął kredyt na własne cele mieszkaniowe. Przedstawicielka resortu finansów pytana o liczbę potencjalnych beneficjentów tej formy wsparcia oceniła, że konkretne dane dostępne będą w październiku, po pierwszych miesiącach funkcjonowania wakacji kredytowych.

 

Redakcja poleca

- To jest decyzja każdej osoby, każdej rodziny, która musi rozważyć jak gospodarować zobowiązaniami, na ile dłużej chce z kredytem pozostać, czy może warto te raty spłacić – oceniła minister Rzeczkowska.

Nie tylko wakacje kredytowe. Będą też dopłaty do kredytu

Kredytobiorcy, których nie stać na spłatę znacznie wyższych rat, mogą ponadto skorzystać z dopłat do kredytu. Takie wsparcie realizowane jest z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i przysługuje im po spełnieniu kryterium dochodowego.

 

Redakcja poleca

Wsparcie przeznaczone dla kredytobiorców ze statusem bezrobotnego lub z problemami w spłacie zadłużenia. Warunkiem jest wówczas, by miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczały 50 proc. miesięcznych dochodów. Są także progi dochodowe. Miesięczny dochód gospodarstwa domowego pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego nie powinien przekraczać określonej kwoty – w 2022 r.

  • 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
  • 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Wnioskodawca, by uzyskać pomoc, musi spełnić, chociażby jeden z trzech warunków. Maksymalne wsparcie z FWK wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie 72 tys. zł.

RadioZET.pl/PAP