Zamknij

Wojna na Ukrainie: „ograniczamy dzienne wypłaty gotówki”

24.02.2022 10:01
wypłata gotówki z bankomatu
fot. Marek BAZAK/East News

Atak Rosji na Ukrainę wywołał masowe wyjazdy z największych miast oraz szturm na bankomaty. Aby zapewnić bezpieczeństwo systemu finansowego, bank centralny Ukrainy ograniczył możliwą do wypłaty dziennie kwotę do 100 000 hrywien, czyli około 14 000 zł.

Wojna na Ukrainę pochłania coraz większą liczbę ofiar. Atak Rosji oraz jego skutki pokazujemy na żywo na RadioZET.pl.

Ukraińcy w obawie przed wojną zaczęli wyjeżdżać z miast, zabierając ze sobą tyle dobytku, ile mogą. Fala uchodźców liczącą sobie nawet kilka milionów osób spodziewana jest w Polsce. Masowe wypłaty mogą zagrozić stabilności systemu bankowego, zadecydowano więc o wprowadzeniu ograniczenia w wypłatach gotówki.

Wojna na Ukrainie. Bank centralny ogranicza wypłaty gotówki

W relacjach z Kijowa widać „potężne kolejki do bankomatów”. Inwazja militarna została poprzedzona atakami cybernetycznymi, której celem było sparaliżowanie działania banków. Ukraińcy obawiają się więc, że stracą dostęp do pieniędzy i próbują wypłacić gotówkę.

Szef banku centralnego Ukrainy Kyryło Szewczenko poinformował o wprowadzeniu ograniczeń dziennych wypłat gotówki z rachunków do 100 000 hrywien. To około 14 000 zł.

Szewczenko dodał przy tym, że operacje bezgotówkowe można przeprowadzać bez żadnych ograniczeń, system bankowy na Ukrainie działa w „normalnym trybie”, a banki są otwarte.

Jedną z najostrzejszych sankcji, jaka może zostać nałożona na Rosję, jest odcięcie od systemu SWIFT. Taka „opcja atomowa” oznaczałaby ogromną destabilizację systemu bankowego.

RadioZET.pl/PAP

CMjBQLDAsUGw=