Zamknij

Wojna na Ukrainie. Odwołane loty do Kijowa, Lwowa i Odessy

24.02.2022 09:03

Ukraina zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych z powodu "wysokiego ryzyka" dla bezpieczeństwa. Wszystkie loty PLL LOT z Polski zostały odwołane z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Wojna na Ukrainie. Odwołane loty do Kijowa, Lwowa i Odessy
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Wojna na Ukrainie wybuchła o godz. 3:45 w czwartek 24 lutego 2022 roku. Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia operacji militarnej w ukraińskim Donbasie, której celem jest "demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy".

Wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni. Rosyjskie siły zaczęły ostrzał ukraińskich miast także z innych kierunków. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) ostrzegła w czwartek linie lotnicze, by unikały lotów nad Ukrainą i zachowały "szczególną ostrożność" w przestrzeni powietrznej w promieniu 100 mil morskich (185 km) od granicy białorusko-ukraińskiej i rosyjsko-ukraińskiej. W efekcie Polskie Linie Lotnicze PLL LOT odwołały wszystkie rejsy na Ukrainę.

Wszystkie loty z Polski na Ukrainę odwołane

Rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski zakomunikował, że spółka odwołała wszystkie loty z Polski do Kijowa, Lwowa i Odessy.

Został wydany NOTAM dotyczący zamknięcia ukraińskiej przestrzenie powietrznej dla lotów cywilnych. W związku z tym, PLL LOT odwołuje wszystkie swoje rejsy z Polski na Ukrainę. Chodzi o loty do Kijowa, Lwowa i Odessy

Krzysztof Moczulski, Rzecznik PLL LOT

NOTAM to operacyjna informacja dla wszystkich użytkowników statków powietrznych i osób, które mają związek z lotnictwem.

Na stronie internetowej Ukraeroruch, ukraińskiego państwowego przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za kontrolę ruchu lotniczego czytamy, że „zawieszono świadczenie usług ruchu lotniczego cywilnym użytkownikom przestrzeni powietrznej Ukrainy".

loader

RadioZET.pl/PAP/Aneta Oksiuta