Zamknij

Wojna pogrąży polskie firmy. Straty przez konflikt Rosji z Ukrainą

21.02.2022 18:54

W poniedziałek (21 lutego 2022) indeks WIG20, który skupia dwadzieścia największych spółek notowanych na polskiej giełdzie, zaliczył spektakularny spadek. Tak źle nie było od maja 2021 roku. Na  nastroje inwestorów wpływają informacje dotyczące możliwej wojny na linii Rosja-Ukraina.

Wojna pogrąży polskie spółki. Straty przez konflikt Rosji z Ukrainą
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Wojna Rosji z Ukrainą może znacząco wpłynąć na sytuację kapitałową wielu krajów. Eksperci prześcigają się w prezentowaniu sprzecznych argumentów o potencjalnym terminie ataku, a premier Mateusz Morawiecki straszy widmem konfliktu zbrojnego: coraz więcej wskazuje na to, że Putin dąży do rozpoczęcia wojny.

Polska giełda nie pozostaje obojętna na te doniesienia. Rodzime spółki notują w poniedziałek (21 lutego 2022) poważne spadki.

Jak możliwość wojny Rosji z Ukrainą wpływa na GPW w Warszawie?

Finalnie poniedziałkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 3,44 proc., WIG o 3,18, mWIG40 zakończył dzień na minusie o 2,83 proc., a sWIG80 zniżkował o 2,48 proc. W sumie obroty osiągnęły wynik 1,03 mld zł.

Skąd te zniżki? W portalu Bankier.pl czytamy, że podażowe nastawienie inwestorów do polskich akcji wynika z utrzymującego się napięcia politycznego na linii Ukraina- Rosja.

Wątpliwości budzi prawdopodobieństwo spotkania prezydentów USA i Rosji, które rano nieco uspokoiło rynki. W obwodzie jest jeszcze spotkanie szefów dyplomacji obu krajów. Jednocześnie administracja z USA przekazuje nowe informacje wywiadowcze o możliwym ataku na Ukrainę w ciągu najbliższych dni, a nawet godzin. Decyzje miały też zapaść na posiedzeniu rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa pod przewodnictwem prezydenta Putina

Bankier.pl

Jak zachowywały się w poniedziałek na giełdzie duże polskie spółki? Dwadzieścia największych walorów traciło. Nawet kurs Dino w drugiej części dnia zaliczył obniżkę o 0,38 proc. KGHM tracił 0,39 proc., Pekao 6,75 proc., a PGE 4,66 proc. Spółka obuwnicza CCC zanotowała spadek o 5,18 proc., a Tauron 5,32 proc. Na koniec poniedziałkowej sesji kurs akcji Allegro zatrzymał się poziomie 4,44 proc. na minusie.

Tomasz Gessner reprezentujący Exeria.com napisał w komentarzu dla Stooq.pl, że „skala całego osłabienia z ostatnich miesięcy zbliża się rozmiarami do covidowej paniki. Może to sugerować, że jesteśmy coraz bliżej punktu przesilenia. Rynek, choć bardzo zmienny, pozostaje w długoterminowej tendencji wzrostowej, zatem obecny zrzut wpisuje się tu w korektę”.

loader

RadioZET.pl/Bankier.pl/Exeria.com/Stooq.pl