Obserwuj w Google News

Wspólne rozliczenie z dzieckiem z haczykiem. „Dostaniemy połowę kwoty wolnej”

Katarzyna Witwicka
2 min. czytania
26.05.2022 15:00
Zareaguj Reakcja

Znowelizowany Polski Ład przywróci możliwość wspólnego rozliczenia się z dzieckiem. Nie jest to jednak powód do zadowolenia dla samotnych rodziców, gdyż jak mówią, rząd przy okazji zmienił zasady.

Rozliczenie samotrnych rodziców
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Wspólne rozliczenie z dzieckiem w świetle obowiązujących przepisów nie istnieje. 1 stycznia zamieniono je na jednorazowe odliczenie 1500 zł w PIT. Pod presją samotnych rodziców rząd postanowił przywrócić „stare” zasady. Nie wszystko będzie jednak po staremu, gdyż rodzice odliczą 1,5 kwoty wolnej od podatku, a nie jej dwukrotność.

Redakcja poleca

Wspólne rozliczenie z dzieckiem za 2022 rok

- Oczekujemy przywrócenia możliwości wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi - mówiły na czwartkowej konferencji prasowej posłanki Lewicy, które zorganizowały ją wraz z przedstawicielkami Stowarzyszenia Samotni Rodzice.

Choć znowelizowany Polski Ład, który ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, przewiduje taką możliwość, to jednak zasady zostały zmodyfikowane. Dotąd samotny rodzic mógł skorzystać z dwukrotności kwoty wolnej od podatku, zaś w świetle nowelizacji, przysługuje mu 1,5 tej kwoty.

Redakcja poleca

Samotny rodzic przy wspólnym rozliczeniu sam skorzysta z kwoty wolnej od PIT w wysokości 30 tys. zł. Z kolei za dziecko odliczy jedynie 15 tys. zł, a zatem kwota wolna dla samotnego rodzica to 45 tys. zł. Dwukrotność kwoty wolnej (60 tys. zł) pozwolono odliczyć jedynie w przypadku rodzica niepełnosprawnego dziecka.  

- PiS odebrał poczucie bezpieczeństwa matkom i poczucie bezpieczeństwa dzieciom samotnych rodziców. Powiedział, że samotni rodzice to nie rodzina i odebrał możliwość wspólnego rozliczania się z dziećmi przez samotnych rodziców – mówiła Monika Falej z Lewicy podczas konferencji prasowej.

„Dostajemy połowę kwoty wolnej na dziecko. PiS zabiera resztę, a nasze dzieci dostają tylko przysłowiowe pół pączka. Ciekawe czy posłowie głosujący za traktowaniem nas, niepełnych rodzin, gorzej, też chcieliby dawać swoim dzieciom połowę deseru połowę obiadu, połowę hulajnogi?” – czytamy we wpisie Stowarzyszenia Samotni Rodzice.

RadioZET.pl