Zamknij

„Wszystko po 5 zł”. Słaby złoty może wpłynąć na decyzję RPP

Katarzyna Witwicka
04.10.2022 13:46

Za euro, dolara i franka szwajcarskiego trzeba zapłacić już niemal 5 złotych. Polska waluta traci na wartości, co może skłonić Radę Polityki Pieniężnej do kolejnej – dwunastej z rzędu - podwyżki stóp procentowych.  

Słaby zloty
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Rada Polityki Pieniężnej w środę podejmie decyzję o dalszym kształcie stóp procentowych. Niewykluczone, że pod uwagę weźmie także słabnącą pozycję polskiego złotego na rynku walutowym. Co się dzieje z polskim złotym?

Polski złoty traci na wartości

Zgodnie ze stanem na wtorkowe popołudnie za euro trzeba zapłacić 4,82 zł, za dolara 4,90 zł, a za franka szwajcarskiego 4,94 zł. „Wszystko po 5 zł” – głoszą nagłówki w mediach w komentarzu do sytuacji na rynku walutowym.

 

Zdaniem Bartosza Sawickiego, analityka Cinkciarz.pl, RPP może dokonać 12-stej z rzędu podwyżki stóp procentowych kierując się m.in. pozycją złotego. „Za kontynuacją podwyżek przemawia opłakana kondycja złotego. Kurs euro kończył wrzesień w okolicy 4,85 zł. Notowania EUR/PLN na koniec kwartału jeszcze nigdy nie były tak wysoko. W minionych dniach zarówno frank, jak i dolar kosztowały grubo ponad 5 zł. Zmienność i niepewność na rynkach finansowych sięgają zenitu. Dolar i frank nieprzerwanie rozdają karty, obligacje tanieją, a na giełdach akcji na dobre zagościła bessa” – czytamy w komentarzu.

Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex również prognozuje, że RPP podniesie stopy m.in. przez złotego. Jak dodał, inflacja we wrześniu sięgnęła 17,2 proc., co ma związek z osłabieniem waluty.

„Tak wysoki odczyt CPI w dużej mierze spowodowany jest osłabieniem wartości polskiego złotego. (…) Niska wartość złotego względem innych walut przekłada się z kolei na rosnące ceny nośników takich, jak węgiel czy paliwa, za które płacimy głównie w dolarach amerykańskich. Można więc podejrzewać, że jeżeli słabość PLN będzie się utrzymywała, to RPP wycofa się z zapowiedzi końca podwyżek” – czytamy w komentarzu.

Ekspert dodał, że gdyby Rada zdecydowała się zakończyć cykl zacieśniania polityki pieniężnej, polska waluta w dalszym ciągu traciłaby na wartości.

loader

RadioZET.pl