Zamknij

Jaką pensję dostaniemy za lipiec? Jest rządowy kalkulator Polskiego Ładu 2.0

13.07.2022 15:28

1 lipca nastąpiła rewolucja w podatkach. Polski Ład w styczniu namieszał w pensjach, zaś w lipcu zawirowania przyniesie jego reforma pod hasłem „Niskie Podatki”. Na jaką pensję netto możemy liczyć za lipiec 2022 roku? Ministerstwo Finansów udostępniło specjalny kalkulator.

kalkulator Polskiego ładu
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Kalkulator Polskiego Ładu, a od 1 lipca kalkulator „Niskich Podatków” udostępniony przez resort, umożliwia podatnikom sprawdzenie, jaką pensję otrzymają za dany miesiąc w roku i o ile różni się od wynagrodzenia zarówno sprzed 1 lipca, jak i z 2021 roku.

Kalkulator Niskie Podatki. Pensja „na rękę” od 1 lipca 2022

W połowie roku rząd postanowił naprawić błędy Polskiego Ładu. Usunięto ulgę dla klasy średniej, ale za to PIT w pierwszym progu podatkowym obniżono z 17 do 12 proc. Kwota wolna od podatku niezmiennie wynosi 30 tys. zł, nie zmienił się też drugi próg podatkowy, który rozpoczyna się od kwoty 120 tys. zł. Nie zmieniła się także reforma składki zdrowotnej. Każdy podatnik odprowadzi należność względem ZUS w pełnej wysokości, bez możliwości odliczenia tego wydatku w PIT.

 

Mnogość zmian w systemie podatkowym w ostatnim półroczu sprawiła, że pensja „na rękę” dla wielu Polaków będzie niespodzianką. Można jednak przewidzieć, jaką wypłatę dostaniemy za lipiec i kolejne miesiące przy użyciu rządowego kalkulatora, który dostępny jest na stronie "Niskich Podatków".

 

„Kalkulatory podatkowe Ministerstwa Finansów mają za zadanie ułatwić podatnikom zrozumienie skutków reformy od 1 lipca 2022 roku. Prezentują uproszczone rozliczenie miesięczne i roczne w teoretycznym modelu z 2021 r. oraz z 2022 r. Wyliczenia dla 2021 r. zakładają, że rozwiązania z 2021 r. obowiązywałyby nadal w 2022 r. - jak gdyby nie weszła w życie reforma z 1 stycznia 2022 r., a w konsekwencji również z 1 lipca 2022 roku” – pisze resort finansów.

Kalkulator ten, choć uwzględnia wiele zmiennych wskazujących na sytuację podatnika, nie jest jednak gwarantem otrzymania przez płatnika wskazanej pensji. Każdy zleceniobiorca i etatowiec może jednak sprawdzić szacunkową kwotę pensji na rękę. Kalkulator uwzględnia m.in. limit 30-krotności przy wyliczaniu składek społecznych, wspólne limity ulg zwalniających część przychodu z opodatkowania oraz kosztów autorskich, mechanizm zmniejszenia składki zdrowotnej do zaliczki, rozliczenie roczne indywidualne oraz z dzieckiem.

Kalkulator nie pomoże nam jednak w szacunkach w przypadku osiągania wielu źródeł przychodów, emerytur, zasiłków czy korzystania z innych ulg i zwolnień.

„Przypominamy, że kalkulatory mają wyłącznie charakter poglądowy, dlatego nie mogą stanowić podstawy do rzeczywistego wyliczania wynagrodzeń i świadczeń społecznych. Rzeczywista sytuacja podatników może odbiegać od przyjętych założeń, a każdą rozbieżność należy analizować indywidualnie” – zastrzegło MF.

loader

RadioZET.pl