Zamknij

Wyrok w sprawie Amber Gold. Skarb Państwa musi zapłacić

01.07.2022 13:57
Marcin P. z Amber Gold
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił pozew grupowy 206 klientów Amber Gold i zasądził od Skarbu Państwa dla każdego z nich kwoty od 8 000 zł do ponad miliona zł. Łącznie kwota do wypłacenia to ponad 20 mln zł.

Amber Gold to piramida finansowa, która tysiącom klientów przyniosła straty oceniane przez prokuraturę nawet na 851 mln zł. W maju 2022 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał prawomocny wyrok dla twórców Amber Gold, skazując Marcina P. na 15 lat więzienia, a jego żonę Katarzynę P. na 11,5 roku więzienia.

- Ustalenie winy oskarżonych przez sąd pierwszej instancji było prawidłowe. Dlatego apelacje obrońców okazały się niezasadne. Amber Gold nie generowała żadnych zysków, jedyne pochodziły z kolejnych wpłat klientów. Stali się oni ofiarami oszustwa - głosiło uzasadnienie przytoczone przez trójmiejskiego reportera Radia ZET Macieja Bąka. Wymiar sprawiedliwości ma dla poszkodowanych kolejną dobrą wiadomość: część z nich odzyska stracone pieniądze. Do ich wypłacenia sąd zobowiązał Skarb Państwa.

Afera Amber Gold. Skarb Państwa wypłaci 20 mln zł

Amber Gold obiecywał klientom wysokie zyski z inwestowania złoto i metale szlachetne. W rzeczywistości przedsiębiorstwo działało na zasadzie piramidy finansowej: wypłaty dla wcześniejszych klientów realizowane były z wpłat dokonywanych przez osoby, które na „inwestycję” zdecydowały się później. W rezultacie tysiącom Polaków, którzy powierzyli pieniądze Amber Gold w późniejszym terminie, nie udało się już ich odzyskać.

W 2014 roku prokuratura doliczyła się wyłudzenia ponad 851 mln zł od ponad 11 000 klientów. Twórcom Amber Gold postawiono zarzutu oszustwa oraz prania brudnych pieniędzy. Wielu poszkodowanych nie odzyskało powierzonych Marcinowi P. środków. W pozwie zbiorowym wskazali oni, że do niekorzystnego rozporządzenia mieniem doszło z powodu zaniechań organów państwowych, które nie reagowały na sygnały o nieprawidłowościach.

- Sąd w lwiej części uwzględnił żądania, które stały się przedmiotem niniejszego procesu grupowego - powiedział w ustnym uzasadnieniu orzeczenia sędzia Tomasz Gal. Podkreślił, że „głównym problemem i źródłem bezprawności w tej sprawie jest to, że rzeczywiste czynności śledztwa o charakterze prawidłowym zostały podjęte ze znaczną zwłoką przez organy ścigania i na tym polega złożony charakter bezprawności Skarbu Państwa”.

Proces cywilny zainicjowany pozwem grupowym klientów Amber Gold toczył się od listopada 2017 r. Na sali rozpraw w charakterze świadka zeznawał m.in. w 2018 r. skazany już obecnie były szef tej spółki Marcin P., sąd wysłuchał także w 2019 r. biegłej psycholog, która mówiła o wpływie doniesień medialnych i ewentualnych komunikatów prokuratury na reakcje potencjalnych klientów Amber Gold.

Do pozwu grupowego, w którym jako odpowiedzialne za zaniechania wskazane zostały m.in. Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz i Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, przyłączyło się 246 podmiotów zgłaszających roszczenia odszkodowawcze. Faktycznie grupa liczyła jeszcze więcej osób, bo niektóre z roszczeń zgłosiły małżeństwa.

Ostatecznie sąd uwzględnił w piątek roszczenia 206 podmiotów. W mniejszej części roszczenia oddalił, niektórzy członkowie grupy zmarli podczas trwania procesu.

Początkowo informowano, że poszkodowani w tej sprawie domagali się łącznie ponad 26,5 mln zł, czyli łącznej kwoty zainwestowanej przez nich w utracone lokaty. Chodziło o osoby, które zawierały swe umowy z Amber Gold w okresie od stycznia 2010 r. do sierpnia 2012 r., czyli w czasie, gdy prokuratura wiedziała już od Komisji Nadzoru Finansowego o nieprawidłowościach w Amber Gold.

Pełnomocnik powodów, mec. Tomasz Krawczyk, wstępnie oszacował w informacji dla PAP, że łączna kwota żądania została m.in. pomniejszona o wypłaty otrzymane przez członków grupy od syndyka i powinna wynieść około 20 mln zł. Jednak, jak dodał, szczegóły mogą być znane po dokładnym podsumowaniu i uwzględnieniu zasądzonych odsetek liczonych od różnych terminów.

RadioZET.pl/PAP

CMjBQLDAsUGw=