Zamknij

Wysokość emerytury zmusza do pozostania na rynku? Coraz więcej seniorów pracuje

Katarzyna Witwicka
04.10.2022 08:19

Osiągnięcie wieku emerytalnego coraz rzadziej jest równoznaczne z przejściem na emeryturę. Seniorzy wolą zostać na rynku pracy i zarobić więcej, niż otrzymaliby z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Coraz więcej seniorów pracuje
fot. Marek BAZAK/East News

Rynek pracy coraz liczniej wypełniają mężczyźni w wieku 65 plus i kobiety 60 plus. Jak podał w rozmowie z PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, jeszcze w 2015 roku na rynku pozostawało ponad pół miliona seniorów. Obecnie ich liczba przekroczyła 800 tys. Wybór dalszej pracy zamiast emerytury uzasadniają względy ekonomiczne.

Praca zamiast emerytury. Seniorzy zostają na rynku

Coraz więcej osób pozostaje na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego, co jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Przemawia za nim wysokość emerytur, która w relacji do przeciętnego wynagrodzenia będzie spadała. Co więcej, pracujący seniorzy zgodnie z rozwiązaniami wprowadzonymi przez Polski Ład nie muszą płacić PIT.

  • Liczba pracujących seniorów w 2015 roku: 575,4 tys.,
  • Liczba seniorów na rynku  pod koniec 2021 r. 812,9 tys.

- Na 1000 osób pobierających emeryturę 135 to pracujący emeryci. Najwięcej pracujących emerytów zamieszkuje w województwie mazowieckim – 16 proc. i śląskim – 14 proc. Średni wiek pracującego emeryta wynosi 67 lat dla mężczyzn i 66 lat dla kobiet. 58 proc. pracujących emerytów to kobiety – wskazał wiceszef MRiPS.

 

 

Mowa zarówno o etatowcach (59 proc.), jak i osobach zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia (35 proc.). Osoby, które pracują i jednocześnie pobierają emeryturę muszą pamiętać o tzw. limitach dorabiania do emerytury. Jeśli zarobią ponad limit, ZUS obetnie im świadczenie lub wstrzyma wypłatę.

Stanisław Szwed tłumaczy obecność seniorów na rynku pracy „dobrą sytuacją w gospodarce i niskim bezrobociem”. Argumentem za pozostaniem na rynku pracy może być jednak jednocześnie wzrost kosztów życia i galopująca inflacja, za którą nie nadąża wzrost emerytur. 

loader

RadioZET.pl/PAP