Zamknij

Z Rosji ucieka 15 000 milionerów. „Exodus bogaczy poprzedza zapaść gospodarczą”

Michał Tomaszkiewicz
15.06.2022 13:35

Z danych przedsiębiorstwa zajmującego się międzynarodowymi przeprowadzkami wynika, że z powodu nałożonych sankcji z Rosji wyjedzie w tym roku 15 000 milionerów. Według eksperta cytowanego CNN exodus bogaczy poprzedza zwykle zapaść gospodarczą kraju.

Władimir Putin
fot. ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News

Wojna w Ukrainie spotkała się ze zdecydowaną reakcją Zachodu: na Rosję nałożono rekordową liczbę sankcji gospodarczych i personalnych. Ich siła cały czas rośnie: w ramach szóstego pakietu ograniczeń Unia Europejska zdecydowała o zrezygnowaniu z zakupów rosyjskiej ropy.

Z powodu nałożonych ograniczeń coraz większe problemy przezywa rosyjski przemysł, który z powodu wstrzymania dostaw komponentów z Zachodu traci możliwość wytwarzania wyrobów. Sankcje stają się też coraz bardziej dotkliwe dla Rosjan dysponujących większymi majątkami. Chcąc zachować poziom życia, 15 000 z nich wyprowadzi się z Rosji – podało przedsiębiorstwo Henley & Partners.

Rosja „krwawi milionerami”. Bogacze uciekają przed sankcjami

W 2022 roku z Rosji wyniesie się trzy razy więcej osób z majątkiem przekraczającym 1 mln dolarów, niż w roku 2019 – oceniło przedsiębiorstwo Henley & Partners, specjalizujące się w pomaganiu zamożnym klientom w przeprowadzkach do innych krajów.

Oznacza to ucieczkę około 15 procent wszystkich Rosjan, którzy dysponują majątkiem przekraczającym milion dolarów. Rosja staje się dla nich krajem, w którym poziom życia – ze względu na sankcje i wycofywanie się zachodnich korporacji z rynku – spadł poniżej poziomu, który są w stanie zaakceptować.

Początek exodusu potwierdził w CNN Andrew Amoils, kierownik działu badań w New World Wealth. Jego dane wykorzystano w przytoczonej prognozie. Amoils stwierdził, że Rosja „krwawi milionerami”.

- Dane dotyczące migracji majątków są bardzo ważnym miernikiem stanu gospodarki – stwierdził w CNN ekspert. Dodał, że masowe wyjazdy bogatych obywateli poprzedzają zazwyczaj „każdą poważną zapaść kraju w historii”.

Z danych Banku Światowego wynika, że wojna obniży PKB Rosji skurczy się o 11,2 procent w 2022 roku.

loader

RadioZET.pl/PAP