Obserwuj w Google News

ZUS ostrzega w związku z 14. emeryturą. Zaleca „powiadomienie policji”

Michał Tomaszkiewicz
2 min. czytania
17.08.2022 12:50
Zareaguj Reakcja

25 sierpnia ruszą wypłaty 14. emerytury. ZUS ostrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników Zakładu i proponują załatwienie formalności związanych z wypłatą świadczenia.

wachlarz pieniędzy w rękach mężczyzny
fot. Marek BAZAK/East News

14. emerytura w wysokości maksymalnej 1217,98 zł netto zacznie trafiać do seniorów od 25 sierpnia 2022. Wypłatę świadczenia wykorzystują oszuści, podszywając się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wyłudzając dane osobowe, na które mogą zostać zaciągnięte pożyczki – ostrzega ZUS.

Pretekstem jest oferowana „pomoc” w złożeniu wniosku o wypłatę dodatkowych pieniędzy. - O czternastkę nie trzeba wnioskować, bo to dodatkowe roczne świadczenie będzie wypłacane z urzędu – podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Oszustwo na 14. Emeryturę. ZUS ostrzega seniorów

Terminy wypłat czternastki to 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września 2022 roku. Świadczenie zostanie dodane do wypłaty podstawowej, comiesięcznej emerytury automatycznie, bez potrzeby składania jakichkolwiek wniosków.

Przestępcy starają się przekonać seniorów, że zasady wypłaty pieniędzy są inne. ZUS ostrzega, że przestępcy dzwonią lub odwiedzają świadczeniobiorców, przedstawiają się jako pracownicy Zakładu i oferują „pomoc” w wypełnieniu wniosku o przyznanie dodatkowych pieniędzy. Liczą, że w ten sposób uda im się pozyskać dane osobowe seniorów.

- Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych świadczeniobiorców w domach i nie proponują płatnych usług. Niestety ciągle się zdarza, że osoby podszywające się pod pracowników Zakładu proponują szybkie załatwienie formalności. Oferta pomocy w wypełnieniu wniosku, żądanie danych osobowych lub bankowych powinna być sygnałem ostrzegawczym. Jeśli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości to rozsądne będzie powiadomienie policji i najbliższej placówki ZUS – informuje Żebrowski.

Redakcja poleca

Co do zasady przedstawiciele ZUS nie odwiedzają klientów w domach lub w miejscu pracy. Wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich i wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową bądź z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o takiej wizycie. Nie pobierają również żadnych opłat i nie żądają żadnych gratyfikacji finansowych.

- Apel o rozwagę jest uzasadniony, bo pseudousługi „na pracownika ZUS” mogą skutkować wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego. Pretekstem do nieuczciwych praktyk może być zbliżający się termin wypłaty czternastych emerytur – wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

RadioZET.pl/ZUS