Obserwuj w Google News

ZUS przypomniał o nowym ustawowym obowiązku. Dotyczy płatników składek

2 min. czytania
05.10.2022 14:43
Zareaguj Reakcja

Od 1 stycznia 2023 roku każdy, kto jest płatnikiem składek, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – przypomniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

budynek ZUS
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS staje się coraz bardziej cyfrowy. Pracujący Polacy mogą dzięki temu na przykład w prosty sposób sprawdzić, ile według estymacji Zakładu wynosić będzie ich przyszła emerytura. Wartość wyliczana jest na podstawie odprowadzonych składek.

Od 2023 roku, zgodnie ze zmianami w przepisach, każdy płatnik składek będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS. Założyć profil można podczas osobistej wizyty w placówce ZUS lub online, korzystając ze swojego profilu zaufanego. To ważna wiadomość dla mniejszych przedsiębiorstw, które obecnie z tego wymogu są zwolnione.

ZUS z nowym wymogiem dla płatników. Obowiązek korzystania z PUE

- PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw w ZUS bez wychodzenia z domu. Po potwierdzeniu swojej tożsamości – przez internet – można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i składkach oraz wysłać wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Od 2023 roku ustawowy obowiązek korzystania z platformy obowiązywać będzie także właścicieli małych przedsiębiorstw, zatrudniających do pięciu pracowników. Każdy płatnik składek, nawet ten, który płaci składkę tylko sam za siebie, musi mieć aktywny profil na PUE ZUS gdyż to właśnie tam będzie przychodziła korespondencja od ZUS i tylko drogą elektroniczną będzie można przesyłać dokumenty rozliczeniowe.

Zakład podkreślił, że profil na PUE ZUS nie tylko przyspiesza tempo wymiany korespondencji, lecz także jest także pomocny przy przekazywaniu dokumentów rozliczeniowych i zgłoszeniowych do ZUS.

Redakcja poleca

Żeby aktywować indywidualne konto na PUE ZUS, należy najpierw założyć profil na PUE, a następnie potwierdzić tożsamość zakładającego profil. Można to zrobić samodzielnie, czyli założyć konto online i następnie je potwierdzić przy pomocy profilu zaufanego np. w bankowości elektronicznej, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, e-podpisu czy ePUAPu.

Każda grupa klientów na portalu PUE ZUS ma specjalną zakładkę (rolę, profil), która ułatwia obsługę spraw. Szczegółowe informacje i usługi na wybranym profilu różnią się w zależności od roli, w jakiej klient kontaktuje się z Zakładem.

Płatnicy składek mogą dokonać rozliczeń z ZUS przez bezpłatną, internetową aplikację ePłatnik. Dzięki PUE ZUS wiedzą o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń, o elektronicznych zwolnieniach lekarskich swoich pracowników i o stanie bieżących rozliczeń z Zakładem.

RadioZET.pl/ZUS/PAP