Zamknij

ZUS skuteczniej wykrywa nieprawidłowości z L4. „Wpada” coraz więcej osób

04.11.2022 16:15

Dzięki cyfryzacji zwolnień lekarskich Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz lepiej typuje L4 do sprawdzenia. Mimo lekkiego spadku kontroli liczba wstrzymanych wypłat zasiłku chorobowego wzrosła.

pieniądze i logo ZUS
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

ZUS coraz uważniej przygląda się zwolnieniom lekarskim, sprawdzając czy osoby je otrzymujące rzeczywiście są czasowo niezdolne do pracy. Część Polaków L4 traktuje bowiem jako dodatkowy urlop – swego czasu głośno było między innymi o przypadku mężczyzny, który w trakcie zwolnienia „dla zdrowotności” udał się na urlop do ciepłych krajów. W III kwartale 2022 roku Zakład skontrolował 109,1 tys. zwolnień. Zakwestionowano 6000 z nich.

ZUS na tropie nieprawidłowych L4. Przyłapuje coraz więcej osób

W III kwartale 2022 roku po skontrolowaniu 109,1 tys. wystawionych zwolnień lekarskich ZUS wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych w 6000 przypadków. Kwartał wcześniej, po 109,3 tys. kontroli, zakwestionowani 5600 L4.

– Wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich pozwoliło lepiej monitorować L4. Kontrole są przede wszystkim kierowane tam, gdzie ryzyko nadużyć jest największe. Chodzi np. o osoby bardzo często biorące zwolnienia od różnych lekarzy. Zwolnienia są typowane do sprawdzania losowo – wyjaśnił „Rzeczpospolitej” Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Opracowane algorytmy potrafią ocenić ryzyko wyłudzania przez daną osobę zwolnień lekarskich. Jeden z czynników, którym kieruje się program, podał Żebrowski: podejrzane jest kierowanie na L4 przez różnych lekarzy. Sprzyja temu rozwój teleporad, podczas których lekarz może tylko przyjąć opis dolegliwości pacjenta, nie mogąc ich organoleptycznie zweryfikować. To nie jest jedyne kryterium, którym kieruje się system: sposobów na jego oszukanie ma być wiele.

Najczęściej wykrywane nieprawidłowości to brak obecności pod wskazanym adresem, zły adres podany na druku, wykonywanie innych czynności (na przykład prace w ogrodzie lub przeprowadzanie remontu) a nawet „świadczenie innej pracy zarobkowej”.

- Generalna zasada jest taka, że na zwolnieniu nie można pracować, remontować mieszkania czy jechać na wakacje. Każdy przypadek jest jednak inny i wymaga odrębnej analizy. Zdarza się, że pracodawcy kwestionują prawidłowe wykorzystywanie zwolnienia, np. na podstawie nieaktualnych zdjęć z portali społecznościowych. Dołączają wówczas do wniosku o kontrolę takie zdjęcia. Po to jednak są wszczynane postępowania, aby takie sytuacje wyjaśnić. Nie zawsze kontrola kończy się negatywnymi konsekwencjami – stwierdził rzecznik ZUS.

loader

RadioZET.pl/Rzeczpospolita