Zamknij

ZUS zapowiedział kolejną wypłatę 14. emerytury. Pieniądze już gotowe

30.08.2022 13:36
pieniądze w banknotach 500, 200 i 100 zł
fot. Marek BAZAK/East News

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska wskazała, że 1 września Zakład przekaże 14. emeryturę około milionowi seniorów. To druga transza wypłat dodatkowego świadczenia, które trafi do beneficjentów w 7 różnych terminach.

14. emerytura ma pomóc seniorom przetrwać czasy galopującej inflacji. Waloryzacja świadczeń była zbyt niska, żeby utrzymać siłę nabywczą wypłacanych przez ZUS emerytur i rent, konieczny był więc powrót do rozwiązania, które przedstawiane było przez rząd jako jednorazowe. Prezydent Duda mówił już nawet o 15. emeryturze.

- Trwają wypłaty 14. emerytury, dlatego apelujemy do seniorów, aby w terminie wypłaty emerytury lub renty nie składali żadnych wniosków o wypłatę. 14. emerytura trafi automatycznie na konto lub przyniesie ją listonosz - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, reagując na coraz większą liczbę prób oszustw związaną z wypłatą dodatkowych pieniędzy.

1 września druga transza wypłat 14. emerytury. Pieniądze dostanie milion seniorów

14. emerytura ma trafił łącznie do 9 mln emerytów. „Czternastka” ma być wypłacana w 2022 roku w 7 transzach. Pierwsze przelewy zostały wykonane 25 sierpnia. Kolejne pieniądze trafią de seniorów we wrześniu, razem z podstawowymi świadczeniami. Kolejne wypłaty zaplanowano na 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

- 1 września to kolejny termin przekazania czternastek do świadczeniobiorców. Otrzyma ją około 1 mln emerytów i rencistów na kwotę około 1 mld złotych. Zdecydowana większość z nich może liczyć na wypłatę świadczenia w pełnej wysokości, czyli 1338,44 zł brutto – zapowiedziała prof. Uścińska.

Maksymalna wysokość 14. emerytury na rękę wynosi 1217,98 zł – wypłatę w takiej wysokości otrzymają seniorzy, których świadczenia są niższe niż 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty wypłacane „czternastki” będą obniżane zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób.

Czternastą emeryturę przyznaje się z urzędu emerytom i rencistom z ZUS oraz innych organów emerytalno-rentowych, czyli KRUS i mundurowych, a także osobom uprawnionym do renty socjalnej, zasiłku przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczeń uzupełniających „Mama 4 plus” i renty inwalidzkiej.

14. emerytura zostanie najprawdopodobniej wypłacona także w 2023 roku. Omawiając założenia projektu ustawy budżetowej na przyszły rok premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że utrzymane zostaną „wszystkie obecne świadczenia socjalne”.

RadioZET.pl/PAP

CMjBQLDAsUGw=