Obserwuj w Google News

Zakaz handlu pokonany przez Biedronkę? Sklepy kompletują już pracowników na niedzielę

2 min. czytania
28.09.2022 11:16
Zareaguj Reakcja

Już nie placówka pocztowa, lecz zakład leczniczy – taki plan ma mieć Jeronimo Martins na otwieranie sklepów Biedronki w niedziele. Kierownicy sklepów mieli już dostać telefoniczne polecenia dotyczące skompletowanie na ten dzień załogi.

sklep Biedronka
fot. Marek BAZAK/East News

Zakaz handlu w niedziele stał się na kilka miesięcy fikcją – sieci handlowe obwoływały się placówkami pocztowymi, dzięki czemu mogły przyjmować klientów każdego dnia tygodnia. Zaostrzone przepisy, które weszły w życie na początku 2022 roku, zamknęły tę furtkę na dobre. Pojawiły się jednak inne możliwości, które zresztą były już przez sklepy testowane.

Placówki handlowe stawały się na przykład wypożyczalniami sprzętu sportowego, czytelniami, a nawet dworcami. Biedronka może sięgnąć po zupełnie inny sposób – w sklepach tej sieci zaczęły pojawiać się automaty umożliwiające zamówienie opaski telemedycznej dla seniorów. Do konsumpcji pomysłu wykorzystania pomysłu na status zakładu medycznego może dojść już w tę niedzielę. Piotr Adamczak, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Jeronimo Martins Polska, przekazał serwisowi money.pl, że kierownicy sklepów otrzymali polecenie kompletowania załóg na siódmy dzień tygodnia.

Biedronka otwarta w niedziele? Sklepy mogą stać się placówkami medycznymi

Ustawiane w Biedronkach urządzenia ze sprzętem medycznym należą do spółki Teleopieka Medyczna. Serwis wiadomoscihandlowe.pl odkrył, że podmiot ma wpisanych do rejestru ponad 600 zakładów leczniczych. Adresy pokrywają się z lokalizacjami sklepów Biedronka oraz z warszawską siedzibą Jeronimo Martins.

- Ostrzegaliśmy od czerwca, że sklepy Biedronki staną się placówkami medycznymi, co będzie prowadziło do ominięcia zakazu handlu w niedziele - stwierdził w rozmowie z money.pl Piotr Adamczak.

Redakcja poleca

W obecnie obowiązującej ustawy o zakazie handlu w niedziele ustanowiono wyłączenie dla placówek handlowych w zakładach leczniczych. Działania Jeronimo Martins mogą więc mieć na celu wykorzystanie tej możliwości. Może do tego dojść już 2 października, o czym ostrzegł Adamczak. Związkowiec stwierdził, że poniedziałek wieczorem kierownicy części sklepów „zostali poinstruowani o konieczności zebrania pracowników do pracy w niedzielę”.

- Otrzymałem telefony od kierowników, że zostały im przekazane takie informacje telefonicznie. Mają szykować się na otwarcie sklepów w niedziele jako placówki medyczne - poinformował Piotr Adamczak.

Redakcja poleca

W Biedronkach dostępne będą opaski telemedyczne SiDLY, które umożliwiają monitorowanie stanu noszącej jej osoby. W dyskoncie urządzenie będzie oferowane ze zniżką za 599 zł, 200 zł taniej od ceny regularnej. Miesięczny abonament został dla klientów Biedronki obniżony z 39,90 zł do 33 zł.

- Współpraca z SiDLY ma charakter pilotażowy i w jej ramach w wybranych placówkach sieci, pojawiły się przygotowane stanowiska umożliwiające zapoznanie się z ofertą i sposobem działania opaski, a także ich zamówienie. Wynegocjowana przez nas cena tego produktu jest najniższa na rynku i wynosi 599 zł za urządzenie oraz 33 zł miesięcznie za abonament dostępu do usługi całodobowego telewsparcia. Ułatwiamy w ten sposób stworzenie największego i najbardziej kompleksowego systemu teleopieki dla seniorów, także tych, którzy mieszkają w dużej odległości od swoich bliskich, co utrudnia stałą opiekę stacjonarną – przekazał money.pl Jan Kołodyński, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w sieci Biedronka.

RadioZET.pl/money.pl/wiadomoscihandlowe.pl