Obserwuj w Google News

Zarobki Polaków. Ile wynosi średnia krajowa pensja w styczniu 2022 roku?

2 min. czytania
18.02.2022 08:12
Zareaguj Reakcja

Jak ukształtowały się w styczniu 2022 roku zarobki Polaków? Ile wynosi średnia krajowa pensja i czy poziom zatrudnienia wzrósł? Sprawdzamy, co wynika z wyliczeń Krajowej Izby Gospodarczej.

Zarobki Polaków. Średnia krajowa pensja w styczniu 2022 roku
fot. Marek BAZAK/East News

Zarobki są głównym, ale niejedynym powodem podejmowania decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu oferty pracy. W dobie pandemii o miejscu w zespole może decydować także fakt przyjęcia szczepienia przeciwko koronawirusowi. Dyrektor jednej z instytucji wydał zarządzenie, zgodnie z którym  personel niezaszczepiony przeciw COVID-19 nie zostanie dopuszczony do pracy. Może to dotyczyć kilkudziesięciu pracowników.

Pensja wpływa w znaczny sposób na wybór miejsca pracy. O tym, w jakich zawodach pracują Polacy, w jakich branżach można zarobić najwięcej i ile w praktyce wynosi przepaść między płacami kobiet i mężczyzn pokazuje raport GUS.

Wynagrodzenia. Wzrost wysokości pensji w styczniu 2022 roku o 11,5 proc.

Główny Urząd Statystyczny opublikuje w piątek (18 lutego 2022) wysokość przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w styczniu 2022 roku. Eksperci spodziewają się wzrostów o 11,5 proc. w ujęciu rocznym oraz spadków o 7 proc. w porównaniu do grudnia 2021 roku.

Wynagrodzenia w styczniu wzrosły w ujęciu rocznym o 11,5 proc., a wobec grudnia spadły o ok. 7 proc.  To typowa korekta po sezonowym wzrośnie w grudniu, kiedy to firmy wpłacały premie i nagrody - Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej

Główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej spodziewa się w kolejnych miesiącach kontynuacji trendu wzrostowego. Z czego wynika część styczniowego wzrostu wynagrodzeń? Ekspert uważa, że powodem jest podwyżka płacy minimalnej, a także "chęć zrekompensowania menadżerom zarządzającym i specjalistom wejścia w życie Polskiego Ładu, który zwiększa ich obciążenia podatkowe".

Redakcja poleca

Piotr Soroczyński dodał, że duża część wzrostu płac to efekt zmiany miejsca pracy. - Dotyczy to zwłaszcza pracowników sektora usług, którzy przed pandemią pracowali np. w hotelach czy restauracjach za niższe wynagrodzenia i przeszli do przemysłu, gdzie zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo duże i płace są wyższe – wyjaśnił ekonomista KIG.

Wyliczenia Krajowej Izby Gospodarczej pokazują, że płace w sektorze przedsiębiorstw w ciągu całego 2022 r. wzrosną nominalnie o 9,8 proc., natomiast inflacja średniorocznie sięgnie 8 proc. Natomiast, jeśli chodzi o zatrudnienie, to w styczniu przybyło 45 tys. miejsc pracy.

RadioZET.pl/PAP/Ewa Wesołowska