Zdolność kredytowa spadła o połowę. Gdzie najbardziej opłaca się kupić mieszkanie?
Przeciętna polska rodzina ma obecnie o połowę niższą zdolność kredytową niż w 2021 roku. Z raportu ekonomistów PKO BP wynika, że przyczynił się do tego wzrost stóp procentowych i zmiany zaproponowane przez KNF w zasadach wyliczania zdolności kredytowej.

Podniesienie stóp procentowych w połączeniu w nowymi rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego sprawiło, że przeciętnej polskiej rodzinie w 2022 roku trudniej jest kupić mieszkanie na kredyt, niż jeszcze rok temu. Nie pomaga także rosnąca inflacja. W kwietniu wyniosła aż 12.3 proc.
Z danych przedstawionych przez analityków PKO BP wynika, że w Warszawie w 2021 roku przeciętne gospodarstwo domowe mogło dostać w banku kredyt na kwotę ok. 1,2 mln zł. Obecnie jest to tylko pół miliona złotych. W mniejszych miastach sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Przykładem może być Zielona Góra i Białystok, gdzie dostępne są najmniejsze kwoty. Wcześniej kredyt pozwalał tam na zakup nieruchomości o powierzchni 160 m2, obecnie wystarczy jedynie na mieszkanie, które ma 50-70 m2.
Niższa zdolność kredytowa obniża metraż dostępnych mieszkań
W najnowszym raporcie ekonomistów PKO BP. Czytamy, że „obecnie o kredyt w wysokości pozwalającej zaspokoić potrzeby mieszkaniowe jest już znacznie trudniej niż w ubiegłym roku, głównie przez wzrost stóp procentowych oraz nowe zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) dla banków istotnie zwiększające bufor na dalsze podwyżki stóp przy wyliczaniu zdolności kredytowej klientów". Od kwietnia banki w wyliczaniu zdolności kredytowej klientów zaczną uwzględniać wyższe koszty utrzymania gospodarstwa domowego i przyjmować oprocentowanie powiększone o 5 pkt proc.
Analitycy PKO BP wzięli pod lupę zmieniającą się sytuację kredytową w 16 polskich miastach wojewódzkich. Wnioski pokazują, że przeciętna zdolność kredytowa we wszystkich bankach spadła o połowę w porównaniu do poprzedniego roku. Jaki jest powód? W raporcie czytamy, że za około dwie trzecie spadku odpowiada wzrost stóp procentowych, a za jedną trzecią rekomendacje KNF. Z przedstawionych wyliczeń wynika, że obecnie najbardziej opłaca się kupić mieszkanie w Opolu, Katowicach i Zielonej Górze.
Największą zdolność kredytową posiadają cieszący się najwyższymi dochodami pracownicy z Warszawy, choć w ich przypadku zmiany rynkowe i zaostrzenie polityki kredytowej w największym stopniu tę zdolność zredukowały. Najniższą zanotowały osoby zatrudnione w Kielcach, Zielonej Górze czy Białymstoku.
RadioZET.pl