Zamknij

Zła wiadomość dla kierowców. Część paliw zacznie drożeć

19.08.2022 15:40
tankowanie samochodu na stacji
fot. Lukasz Gdak/East News

Ceny oleju napędowego przed końcem wakacji nie spadną poniżej 7 zł za litr, ale nadal tanieć powinna benzyna - oznajmili analitycy portalu e-petrol.pl. W przyszłym tygodniu obniżki cen benzyny i autogazu na stacjach paliw mogą być kontynuowane, a olej napędowy będzie drożał - podali w piątkowym komentarzu eksperci BM Reflex.

Ceny paliw wzrosły do rekordowych poziomów, odstraszając kierowców od wizyt na stacjach. Kilka miesięcy po inwazji Rosji na Ukrainę koszty tankowania zaczęły w końcu spadać. Najpierw z powodu specjalnych promocji, dzięki którym można tankować taniej o 30 groszy na litrze, później zaś z powodu spadków cen benzyny i oleju napędowego.

Detaliczna cena benzyn spada nieprzerwanie od 11 tygodni – wynika z analiz przeprowadzonych przez analityków e-petrol.pl. „W przypadku oleju napędowego spadkowa seria trwa od pięciu, ale kierowcy tankujący diesla muszą liczyć się z tym, że w najbliższych dniach za tankowanie znów zapłacą więcej” – ostrzegli specjaliści.

Ceny benzyny spadają. Olej napędowy będzie drożał

Jak wynika z najnowszego monitoringu cenowego e-petrol.pl, średnia cena 95-oktanowej benzyny obniżyła się w tym tygodniu o 20 groszy i litr tego paliwa kosztuje 6,66 zł. Cena oleju napędowego spadła o 10 groszy i za tankowanie diesla trzeba zapłacić średnio 7,03 zł/l. Potaniał też autogaz, który po 8-groszowej obniżce kosztuje 3,19 zł/l i jest to najniższa cena tego paliwa od pierwszych dni marca tego roku.

W ocenie analityków portalu zmiany na światowych rynkach oddalają perspektywę sześciozłotowych cen dla oleju napędowego przed końcem wakacji. Nadal powinna tanieć za to benzyna. Zgodnie z ich prognozą, w najbliższym tygodniu benzyna 95-oktanowa będzie kosztować od 6,51 do 6,66 zł/l, olej napędowy 7,04-7,18 zł/l, za autogaz trzeba będzie zapłacić między 3,14 a 3,22 zł za litr.

Olej napędowy będzie drożał – podało BM Reflex. W hurcie olej napędowy w ciągu ostatniego tygodnia zdrożał już około 30 gr/l, co przełoży się na ceny na stacjach. Analitycy biura maklerskiego zapowiedzieli, że ceny benzyny Pb95 będą kształtować się na poziomie 6,60 – 6,70 zł/l, Pb98 do 7,50 - 7,60 zł/l, oleju napędowego 7,15 – 7,30 zł/l, a autogazu 3,18 – 3,23 zł/l.

W piątek rano ropa Brent kosztowała 95 dol. za baryłkę i jest blisko 3 dol. tańsza niż przed tygodniem - przypomnieli eksperci. Ceny olejów na europejskim rynku ARA wzrosły w skali tygodnia 26 dol za tonę, natomiast benzyn praktycznie nie zmieniły się. „Aktualnie wydaje się, że obniżki cen ropy Brent wyhamowały w rejonie 91 dol. za baryłkę i rynek będzie korygował ostatnią falę spadku” - oceniło biuro.

Analitycy BM Reflex zwrócili uwagę, że w pierwszej połowie sierpnia eksport ropy rosyjskiej wzrósł do średniego poziomu 3,4 mln baryłek dziennie, czyli kolejny miesiąc z rzędu był wyższy w porównaniu z okresem sprzed ataku Rosji na Ukrainę. Spadku we wspomnianym okresie nie widać również w przypadku eksportu produktów naftowych. Zauważalny spadek produkcji i eksportu ropy rosyjskiej jest oczekiwany dopiero w przyszłym roku - jako efekt europejskiego embarga. Embargo na zakupy rosyjskiej ropy drogą morską wchodzi w życie na początku grudnia, natomiast dla produktów naftowych od lutego 2023.

RadioZET.pl/PAP

CMjBQLDAsUGw=