Zamknij

500 plus dla dzieci z Ukrainy. Będzie nowy wniosek

24.03.2022 08:06

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował wnioski o 500 plus dla rodzin uchodźców. Nowy dokument będzie można wypełniać w języku ukraińskim od najbliższej soboty. Pomogą urzędnicy i wolontariusze.

500 plus dla dzieci z Ukrainy. Będzie nowy wniosek
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER/EastNews

Ukraińcy w Polsce będą mogli od soboty składać wnioski o 500 plus w swoim rodzimym języku. Środki z ZUS otrzymają rodziny, które przybyły do Polski po 23 lutego. Opiekunowie będą mogli aplikować o finansowe wsparcie na dzieci drogą elektroniczną. 

Dostęp do świadczeń rodzinnych daje uchodźcom ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z nią uchodźcy będą mogli starać się o świadczenia 500 plus, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce. 

Wniosek o 500 plus w języku ukraińskim. Zmiany dla komfortu uchodźców

ZUS poinformował w komunikacie, że aby złożyć elektroniczny wniosek o 500 plus obywatel Ukrainy będzie musiał posiadać m.in. specjalny PESEL, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu. Uchodźcy, którzy będą potrzebowali wsparcia w wypełnieniu wniosku, będą mogli skorzystać z podpowiedzi doradców w ramach akcji „Weekend dla Ukrainy" (26-27 marca) w placówkach ZUS na terenie kraju oraz na Stadionie Narodowym w Warszawie.

W naszych placówkach pracownicy ZUS pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500 plus. Wykaz otwartych w weekend placówek będzie zamieszczony na stronie internetowej Zakładu

prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

W poniedziałek ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z tego kraju. Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55. Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl.

Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, oraz o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek o 500 plus, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim.

loader

RadioZET.pl/PAP/Karolina Kropiwiec