Zamknij

Zmiany w NBP. Zarząd z nowym składem

Katarzyna Witwicka
08.08.2022 15:28

Z Rady Polityki Pieniężnej do zarządu NBP. Bank centralny poinformował, że były członek RPP Rafał Sura wszedł do zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Sura w zarządzie NBP
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Narodowy Bank Polski poinformował o zmianach w zarządzie. Rafał Sura, który w lipcu zrezygnował z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej, wszedł do zarządu RPP.

Rafał Sura w zarządzie NBP

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie NBP, Rafał Sura jest absolwentem prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Sura uzyskał stopień doktora nauk prawnych o specjalności prawo finansowe, a w 2014 r. - stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych o specjalności prawo administracyjne.

Sura kierował zespołem ekspertów publicznego prawa gospodarczego w Ośrodku Analiz i Ekspertyz Prawnych Akademii de Virion w Warszawie. Był radcą prawnym w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Rzeszowie i członkiem organów nadzorczych spółek prawa handlowego.

Od 18 listopada 2015 r. do 16 listopada 2016 r. Rafał Sura był sędzią Trybunału Stanu, a od 16 listopada 2016 r. do 21 lipca 2022 r. członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Od 21 września 2021 r. członek zespołu doradczego Ministra Edukacji i Nauki.

Sura jeszcze jako członek RPP bronił wyboru Adama Glapińskiego na drugą kadencję na fotelu prezesa NBP po fali krytyki ze strony opozycji. Sugerował też w rozmowie z PAP, że "bank centralny jest brutalnie atakowany". 

loader

RadioZET.pl/PAP/NBP