Obserwuj w Google News

Zwrot podatku 2022. Kto i kiedy dostanie pieniądze?

Katarzyna Witwicka
2 min. czytania
05.05.2022 08:05
Zareaguj Reakcja

Akcja rozliczania PIT za 2022 rok zakończyła się 2 maja. Podatnicy, którzy nadpłacili podatek, mogą teraz oczekiwać zwrotu pieniędzy od skarbówki. Kiedy fiskus zwróci nadpłacone należności?

Kiedy zwrot podatku
fot. LUKASZ SOLSKI/East News

PIT za 2022 rok za pośrednictwem usługi Twój e-PIT złożyło co najmniej 6,2 mln osób. Ci, którzy rozliczyli się jeszcze w lutym, już mogli odnotować na swoich kontach bankowych zwrot podatku. W jakim terminie skarbówka prześle pieniądze tym, którzy nadpłacili podatek, ale rozliczyli się na ostatnią chwilę?

Redakcja poleca

Zwrot podatku 2022. Kto i kiedy dostanie pieniądze

Zwrot podatku przysługuje jedynie tym podatnikom, których zeznanie podatkowe wskazuje na nadpłatę. Innymi słowy, nadpłata ta może wynikać z faktu, że płatnik pobrał zbyt wysoką kwotę zaliczek na podatek dochodowy lub też wykorzystane ulgi na tyle obniżyły podatek, że na koncie podatnika pojawiła się nadpłata.

W takim przypadku podatnikowi przysługuje zwrot podatniku. Urząd skarbowy zwraca pieniądze na rachunek bankowy wskazany w deklaracji, przesyła pieniądze za pośrednictwem Poczty Polskiej lub wydaje pieniądze w kasie urzędu.

Zwrot podatku 2022. Terminy

Zwrot nadpłaty podatnik otrzyma w terminie:

  • 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania - jeżeli złożył je w formie dokumentu papierowego,
  • 45 dni od dnia złożenia zeznania - jeżeli złożył je w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje.
  • 30 dni od złożenia zeznania z Kartą Dużej Rodziny. Posiadacze tej karty mogą skorzystać z przyspieszonego zwrotu nadpłaty podatku. Z takiej możliwości mogą skorzystać osoby, które złożą zeznanie drogą elektroniczną.
Redakcja poleca

Każdy podatnik może sprawdzić, na jakim etapie jest zwrot nadpłaconego podatku. Status można sprawdzić za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego w usłudze „zwroty podatków”. Funkcja ta umożliwia samodzielne uzyskanie informacji o statusie zwrotu, dacie dokonania zwrotu czy zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.

RadioZET.pl/gov.pl