,

Alkohol mocno w podrożeje w styczniu. „Szacujemy dwucyfrowy wzrost cen wódki”

15.12.2022 15:14

- Ceny alkoholi systematycznie rosną. Od stycznia wzrosną ponownie, co najmniej 10 złotych na butelce - zapowiedział Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

alkohole przy kasie
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Alkohol będzie jeszcze droższy. Oprócz zapisanego przez rząd w ustawie kolejnego podwyższenia akcyzy producenci będą musieli zacząć uwzględniać wynikający z wysokiej inflacji wzrost kosztów produkcji. Podrożało praktycznie wszystko, co mocno odczują amatorzy trunków z procentami.

Alkohol podrożeje w 2023 roku. Tania wódka za 30 zł

Witold Włodarczyk wytłumaczył serwisowi Interia.pl, że nadchodzące podwyżki to efekt 5-procentowego wzrostu akcyzy (która będzie zwiększana co roku jeszcze przez lata) oraz konieczności pokrycia w pełni kosztów wytwarzania.

- Szacujemy dwucyfrowy wzrost cen sprzedaży wódki w przyszłym roku. Oznacza to, że alkohole z segmentu mainstream osiągną cenę nawet 30 zł – zapowiedział prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

1 stycznia 2022 stawka akcyzy na alkohol została zwiększona o 10 procent. W latach 2023-2027 ma rosnąć sukcesywnie po 5 procent. Będzie to miało ogromny wpływ na cenę końcową, jako że stanowi jej większość.

- Podatek ten odpowiada za 75 procent ceny czystej wódki - wytłumaczył Witold Włodarczyk. A alkohol objęty jest także innymi obciążeniami fiskalnymi. Ceny dla konsumentów są wyższe między innymi przez „podatek od małpek”.

Na cenę alkoholi wpłynie także wzrost cen cukru, który w ciągu roku podrożał o około 100 procent. Dwukrotnie droższa stała się produkcja szkła, a co za tym idzie – także butelek. Producentów trapią także kłopoty znane każdej innej branży, czyli znaczny wzrost cen nośników energii.

loader

RadioZET.pl/Interia.pl