Zamknij

Andrzejki 2022. Czy dzień 30 listopada jest wolny od pracy? [30.11]

29.11.2022 13:38

Andrzejki 2022 przypadają na noc z 29 na 30 listopada. Co to za święto i czy te dni są wolne od pracy? Sprawdź wszystkie informacje na temat wieczoru wróżb i wolnego po imprezie andrzejkowej.

Andrzejki 2022
fot. Karol Makurat/REPORTER

Andrzejki kojarzą się przede wszystkim z wróżbami. Właśnie w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, często organizuje się imprezy, podczas których odprawia się wróżby. Jakie są najpopularniejsze? Numer jeden to oczywiście przelewanie gorącego wosku przez dziurkę od klucza. Ponadto często tworzy się papierowe łódki, na których zapisuje się imię swoje i płci przeciwnej. Następnie puszcza się je na wodzie. Jeśli się spotkają, jest szansa, że ich właściciele zostaną parą.

Andrzejki - co to za święto i kiedy wypada?

Tak jak wspomnieliśmy, Andrzejki obchodzone są w nocy z 29 na 30 listopada. W praktyce jednak imprezy andrzejkowe organizowane są często w weekendy, zazwyczaj poprzedzające oficjalny wieczór wróżb.

Co ciekawe w dawnych czasach wróżby andrzejkowe przeznaczone były tylko dla dziewcząt i to niezamężnych! Traktowane były bardzo poważnie. Teraz mają charakter rozrywkowy i niewiele osób przepowiednie z nocy 29 na 30 listopada traktuje poważnie w kontekście swojego życia miłosnego.

Czy 29 i 30 listopada są wolne od pracy?

Warto podkreślić, że Andrzejki nie są świętem państwowym czy narodowym jak 1 maja, 3 maja czy 11 listopada. To oznacza, że dni 29.11 i 30.11 nie są wolne od pracy. Na takie wszystkim spragnionym dodatkowego urlopu w tym roku przyjdzie poczekać aż do Bożego Narodzenia, choć w tym roku świąteczny weekend nie ułożył się korzystnie pod względem dłuższego urlopu. 25 grudnia wypada w niedzielę, a 26 rzecz jasna w poniedziałek.

RadioZET.pl