Obserwuj w Google News

Będzie wypłata środków z KPO dla Polski. Jest zielone światło z Brukseli

2 min. czytania
21.11.2023 11:20
Zareaguj Reakcja

Komisja Europejska wstępnie zaakceptowała wypłatę pieniędzy dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Polska dostanie około 5 miliardów euro zaliczek z nowego rozdziału KPO. Decyzje KE muszą zatwierdzić jeszcze kraje członkowskie, a to ma nastąpić w grudniu.

Donald Tusk i Ursula von der Leyen
fot. Virginia Mayo/Associated Press/East News (ilustracyjne)

KPO dla Polski było blokowane przez Komisję Europejską z powodu sporu z rządem Mateusza Morawieckiego. Bruksela nie wypłacała miliardów euro, które miały pomóc podnieść się gospodarce po pandemii COVID-19 tłumacząc, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości łamały podstawowe wartości UE, w tym zasadę rządów prawa.

Jak poinformowała reporterka Radia ZET Grażyna Wiatr, Komisja Europejska zatwierdziła plan na dodatkowe środki z nowego rozdziału na odejście od paliw kopalnych i uniezależnienie energetyki od Rosji. Dzięki temu cała kwota KPO dla Polski na wartość blisko 60 mld euro. 

Redakcja poleca

KPO dla Polski. Jest zgoda na wypłatę Polsce miliardów euro

Polska dostanie około 5 miliardów euro zaliczek z tego nowego rozdziału KPO.  Decyzje KE muszą zatwierdzić jeszcze kraje członkowskie, a to ma nastąpić w grudniu.

Zaliczki będą rozpisane na transze, ale te pieniądze są praktycznie pewne w najbliższych miesiącach. Pierwszy przelew może nastąpić jeszcze pod koniec roku. W przypadku zaliczek nie obowiązuje zasada tzw. kamieni milowych, czyli decyzji rządzących poszczególnych państw, które muszą zostać podjęte, aby Bruksela wypłaciła kolejne transze z KPO.

Negocjacje w sprawie szybkiej wypłaty Polsce pierwszych środków z KPO rozpoczął Donald Tusk tuż po wyborach parlamentarnych z 15 października. Pomimo że jest dopiero kandydatem sejmowej większości na premiera, to jego wizyta i zapowiedzi zostały w Brukseli bardzo pozytywnie odebrane. Wszystkie pieniądze z KPO trzeba wydać i rozliczyć do końca 2026 roku.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap