Obserwuj w Google News

Bezrobocie wzrosło. Rząd: tylko raz zanotowano równie dobry wynik

1 min. czytania
06.02.2023 13:14
Zareaguj Reakcja

- Szacowana przez MRiPS stopa bezrobocia na koniec stycznia 2023 roku wyniosła 5,5 procent – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To o 0,3 punktu procentowego więcej niż w grudniu 2022 roku.

ulotka urzędu pracy
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Bezrobocie na początku 2023 roku wzrosło o 0,3 procent - wynika z szacunku Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Polski rynek pracy radzi sobie w czasach kryzysu nadspodziewanie dobrze. Maląg poinformowała, że blisko 900 000 uchodźców z Ukrainy podjęło zatrudnienie, m.in. w hotelarstwie, gastronomii czy w usługach. - Osoby pracujące w Polsce uzupełniają nasz rynek pracy. Tutaj w Polsce odprowadzane są podatki, odprowadzane są składki – zapewniła szefowa MRiPS.

Bezrobocie w styczniu 2023. Wzrost do 5,5 procent

- Szacowana przez MRiPS stopa bezrobocia na koniec stycznia 2023 roku wyniosła 5,5 procent. Nigdy w historii bezrobocie w styczniu nie było niższe. Tylko raz zanotowano równie dobry wynik – w 2020 roku – zaznaczyła minister Maląg.

Według danych MRiPS pod koniec stycznia w urzędach pracy zarejestrowanych było 858,7 tys. bezrobotnych. Oznacza to, że bez pracy pozostawało o 68,4 tys. mniej osób niż w styczniu 2022 roku.

Redakcja poleca

- Cały czas monitorujemy sytuację na rynku pracy. Jak co roku, w okresie zimowym następuje minimalny wzrost stopy bezrobocia, co jest powodowane zakończeniem prac sezonowych. Z doświadczenia wiemy, że w miesiącach letnich następuje odbicie – podkreśliła minister Maląg.

Bezrobocie w grudniu wynosiło 5,2 procent. W listopadzie minionego roku wskaźnik ten był niższy i wyniósł 5,1 procent.

RadioZET.pl/PAP