Obserwuj w Google News

Biedaemerytury dla większości Polaków? 80 proc. pracowników nie odkłada na jesień życia

2 min. czytania
14.03.2023 14:42
Zareaguj Reakcja

Bez oszczędności na jesień życia pozostaje 79 proc. Polaków – wynika z badania „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania". Przy niekorzystnych prognozach demograficznych sam system emerytalny nie zagwarantuje „kokosów” tym, którzy swoją przyszłość opierają tylko na składkach do ZUS.

Jak oszczędzać na emeryturę
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East news

Emerytury dzisiejszych 30-latków będą relatywnie niższe w zestawieniu z przeciętną płacą. Za tak niekorzystną prognozą stoi demografia. Tendencje są niepokojące: coraz więcej osób przechodzi na emeryturę, coraz mniej z kolei wstępuje na rynek pracy, co budzi obawy o stabilność systemu emerytalnego. Na problem uwagę zwróciła OECD, która ostrzegła, że pracownik aktywny zawodowo przez całe życie po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzyma mniej niż 40 proc. pensji. Takie prognozy uzasadniają konieczność dodatkowego oszczędzania na jesień życia, czego nie praktykuje prawie 80 proc. Polaków.

PPK ratunkiem dla emerytur? Polacy nie oszczędzają na jesień życia

"Obecnie większość z nas nie odkłada na emeryturę poza obowiązkowymi składkami. Potwierdziło to aż 79 proc. Polaków" - wynika z badania Santander Consumer Banku poświęconemu oszczędzaniu.

Redakcja poleca

Wśród ankietowanych bez oszczędności dominują kobiety, głównie ze średnich miast. Statystycznie częściej brak poduszki finansowej deklarowali ankietowani z niższym wykształceniem i niższymi zarobkami.

- Patrząc na wiek ankietowanych, w grupie oszczędzających na emeryturę znaleźli się przede wszystkim 30-latkowie. Aż 45 proc. z nich odpowiedziało, że zbiera dodatkowe pieniądze na jesień życia. Jest to zmiana w porównaniu z badaniem z 2021 roku, gdzie samodzielnie na ten cel odkładało 26 proc. Polaków z tej grupy wiekowej – tłumaczy Magdalena Drążkowska z Santander Consumer Banku.

 

Wśród form oszczędzania najczęściej wskazywano Pracownicze Plany Kapitałowe – tak zadeklarowało 38 proc. respondentów. 26 proc. Polaków odpowiedziało, że na ten cel przeznacza środki uzyskane z wynajmu nieruchomości takich jak: mieszkanie, dom czy garaż. Poprzez IKE oszczędza 15 proc., a IKZE (11 proc.) lub trzyma pieniądze na emeryturę na koncie bieżącym w banku (13 proc.). 10 proc. kupuje złoto, a obligacje (9 proc.). Najmniej respondentów przyznało, że inwestuje bezpośrednio w akcje na giełdzie lub jednostki uczestnictwa TFI (po 4 proc. wskazań). Z kolei 12 proc. Polaków odkłada pieniądze w banku.

RadioZET.pl/PAP