Zamknij

Cena karpia 2022. Szykują się wyjątkowo drogie święta

28.11.2022 17:42

Choć do Bożego Narodzenia został niespełna miesiąc, warto już teraz przygotować się na wydatki. Jak podał serwis Wp.pl, cena karpia w tym roku za sprawą wysokiej inflacji może bić rekordy.

cena karpia 2022
fot. Wojtek Laski/East News

Inflacja równa niemal 18 proc. rok do roku, może pokrzyżować świąteczne plany i zmusić do zaciskania pasa. Rosnące ceny energii mogą sprawić, że budżet na żywność, której ceny także poszły w górę, zostanie okrojony. Jak podał serwis Wp.pl, hodowcy ryb już teraz mówią o podwyżkach. Kilogram karpia może kosztować nawet o 30 proc. więcej niż rok temu.

Wyjątkowo drogie święta. Ile zapłacimy za karpia?

Inflacja może sprawić, że świąteczne tradycje zostaną nieco zmodyfikowane, zaś na świątecznych stołach pojawi się mniej niż 12 potraw. Ze statystyk GUS wynika, że żywność drożeje niemalże w każdej kategorii. Drożyzna dała się we znaki także hodowcom ryb, przez co nie każdego będzie stać na świątecznego karpia.

Serwis Wp.pl przypomniał, że rok temu kilogram tej ryby kosztował około 20 zł. Obecnie, na miesiąc przed świętami, cena za kilogram sięga nawet 30 zł. Hodowcy uzasadniają podwyżki rosnącą ceną zboża, którym karmione są ryby. Nie bez znaczenia pozostają także rosnące koszty energii elektrycznej i paliw. Niewykluczone, że z uwagi na dalsze podwyżki, hodowcy będą zmuszeni do ponownego ponoszenia cen.

loader

RadioZET.pl/WP.pl