Obserwuj w Google News

Ceny będą zamrożone. Rząd przyjął projekt ustawy

2 min. czytania
21.11.2023 12:15
Zareaguj Reakcja

Rada Ministrów zdecydowała o przedłużeniu obowiązywania tarczy energetycznej. Ceny energii, paliw i ciepła nadal będą zamrożone – zdecydował rząd.

Ceny będą zamrożone. Rząd przyjął projekt ustawy
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East news

Ceny energii, paliw i ciepła będą zamrożone także w 2024 roku. Rząd przyjął projekt ustawy chroniący odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Zakłada on przedłużenie mechanizmów osłonowych obowiązujących w 2023 r. - podała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Zamrożenie cen energii w 2024 roku

"Dziś Rząd przyjął projekt ustawy chroniący odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Ustawa zakłada przedłużenie funkcjonowania mechanizmów osłonowych funkcjonujących w 2023 r." - napisała w mediach społecznościowych szefowa MKiŚ.

Mrożenie cen i stawek opłat dystrybucyjnych zakłada, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej i stawek opłat dystrybucyjnych w taryfach na rok 2024 w rozliczeniach z odbiorcami przewidziana jest stabilizacja ich rachunków za obrót i dystrybucję energii na poziomie cen i stawek opłat taryfowych z 2022 r. Ceny z 2022 r. będą stosowane do limitu 3 MWh dla gospodarstw domowych a dla gospodarstw z osobą niepełnosprawną podwyższone do 3,6 MWh, natomiast dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny do 4 MWh. Po przekroczeniu limitu obowiązuje cena maksymalna 693 zł/MWh.

Redakcja poleca

Cena maksymalna ustalona na poziomie 693 zł/MWh będzie dotyczyć także podmiotów użyteczności publicznej wykonujących kluczowe role władz publicznych w szczególności z zakresu polityki zdrowotnej, edukacyjnej i rodzinno-opiekuńczej, jednostek samorządu terytorialnego w zakresie w jakim zużywają energię elektryczną na realizację zadań publicznych, producentów rolnych, tzw. odbiorców wrażliwych oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Projekt ustawy zakłada także przedłużenie funkcjonującego w 2023 r. mechanizmu obejmującego zagwarantowanie ceny maksymalnej paliw gazowych (200 zł/MWh) oraz stawek opłat usług dystrybucji paliw gazowych na niezmienionym względem 2023 r. poziomie dla odbiorców objętych ochroną taryfową.

Ustawa trafi teraz pod obrady Sejmu i Senatu.

Źródło: Radio ZET/PAP/gov.pl

Nie przegap