Ceny biletów PKP. Spółka podjęła decyzję, będzie nowy cennik

07.02.2023 12:16

W styczniu PKP Intercity podniosło ceny biletów kolejowych, tłumacząc się wyższymi kosztami prowadzenia biznesu. W sieci zawrzało: podróżujący skarżyli się na drożyznę, zaś politycy interweniowali w tej sprawie w rządzie. Po aferze spółka sama zdecydowała o obniżce cen.

Nowe ceny biletów PKP
fot. Mateusz Grochocki/East News

Ceny biletów PKP w połowie stycznia poszły w górę, a podwyżki sięgnęły niemal 18 proc. Nowy cennik spółka uzasadniała wyższymi rachunkami za energię, co przekłada się na koszty prowadzenia biznesu. W najnowszym komunikacie czytamy o planach powrotu do dawnych stawek.

Ceny biletów PKP. Ważny ruch PKP Intercity

„PKP Intercity obniża ceny biletów. Ceny bazowe na połączenia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11 proc. niższe od obecnie obowiązujących, zaś dla kategorii EIC i EIP - średnio o około 15 proc., wracając tym samym do poprzedniego poziomu sprzed 11 stycznia. Nowe ceny zaczną obowiązywać od 1 marca 2023 roku” – podała spółka w komunikacie.

Jak dodano, „wprowadzenie niższych cen jest możliwe w związku z dodatkowymi działaniami optymalizacyjnymi oraz zwiększeniem rekompensaty dla PKP Intercity na 2023 rok w ramach umowy dot. świadczenia usług publicznych (PSC, z ang. Public Service Contract)”.

Spółka dodała, że rekompensaty złagodzą wzrost kosztów działalności, co umożliwi obniżkę cen.

„Warto pamiętać, że proponowane przez PKP Intercity oferty promocyjne pozwalają dodatkowo obniżać koszty podróży, podobnie jak obowiązujące w pociągach ulgi ustawowe. W 2022 roku z ofert promocyjnych i ulg skorzystało 25,4 mln pasażerów pociągów przewoźnika” – zaznaczono w komunikacie.

loader

RadioZET.pl/mat.pras