Obserwuj w Google News

Ceny jaj oszalały. „Wzrost przekroczył 92 procent”

2 min. czytania
02.02.2023 09:16
Zareaguj Reakcja

Jaja podrożały w ciągu roku u producentów nawet o 90 procent, co na razie przełożyło się na wzrost cen w sklepach o około 30 procent. Wyrównanie skali podwyżek jest nieuchronne – należy oczekiwać, że będzie jeszcze drożej.

jaja na półce w sklepie
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Ceny jaj stały się kolejnym symbolem drożyzny. Wyliczona przez GUS inflacja w 2022 roku wyniosła 14,4 procent, koszt codziennych zakupów wzrósł w tym czasie o niemal 20 procent, ale jajka stały się droższe o ponad 30 procent. A to dopiero początek przerzucania na klientów „potężnego wzrostu kosztów produkcji” oraz efektów spadku podaży z powodu ptasiej grypy.

Jaja będą jeszcze droższe. Ceny już straszą Polaków

Producenci są dopiero w połowie drogi podnoszenia cen – ostrzegł w podcaście „Biznes. Między wierszami” Marcin Lenkiewicz, wiceprezes grupy Blix. Ekspert wyjaśnił także, jak drożyzna ukrywana jest przed klientami.

Oglądaj

Wzrostu cen jaj nie da się już zamaskować – wynika z danych publikowanych w biuletynach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej. W ciągu roku cena hurtowa za 100 jaj spożywczych wzrosła z 47 zł do 80 zł, jakie trzeba było zapłacić 22 stycznia 2023 roku. Oznacza to wzrost o 70 procent.

Jeszcze bardziej podrożały jaja kategorii M: 100 sztuk na początku 2023 roku wyceniono na rynkach hurtowych na 70 zł, podczas gdy 12 miesięcy wcześniej płacono za nie 36 zł. To wzrost o ponad 92 procent. To będzie musiało przełożyć się na ceny detaliczne.

Redakcja poleca

A te już wzrosły. Jak podała „Rzeczpospolita”, czasy gdy za 10 jaj trzeba było zapłacić mniej niż 10 zł, przeminęły. Już teraz kosztują często powyżej 15 zł, a podwyżki najprawdopodobniej nie zatrzymają się na tym poziomie.

- Według notowań Ministerstwa Rolnictwa w styczniu producenci sprzedawali jaja klasy M i L przeciętnie po 0,70–0,80 zł/szt., czyli o 80 procent więcej niż przed rokiem. Z kolei ceny w Unii Europejskiej wzrosły przeciętnie o 72 procent w relacji rocznej – poinformowała starsza analityk sektora Food and Agri w Banku BNP Paribas Magdalena Kowalewska, dodając, że ceny jaj konsumpcyjnych wzrosły znacznie we wszystkich krajach UE.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita