Obserwuj w Google News

Ceny paliw znów zaskoczyły. Niespodziewany „prezent” na stacjach

2 min. czytania
20.11.2023 11:23
Zareaguj Reakcja

Spodziewamy się spadku cen benzyny Pb95 na stacjach o średnio 10-15 gr/l, a diesla o 10-12 gr/l – przekazali eksperci Reflex. Zdaniem e-petrol.pl ceny będą spadać przez całą drugą połowę listopada. Przed mikołajkami kierowcy otrzymali więc niespodziewany „prezent”.

dystrybutor paliw
fot. NewsLubuski/East News

Ceny paliw sprzed wyborów stały się tylko wyblakłym wspomnieniem. Analitycy ostrzegali, że należy spodziewać się wzrostu cen nawet do poziomu przekraczającego 7 zł za litr i wydawało się, że ta granica może zostać przebita bardzo szybko. W połowie listopada nieustępliwe do tej pory podwyżki przyhamowały, a w perspektywie widać nawet obniżki.

Ceny paliw zaczęły spadać. 10-15 groszy tanie na litrze

Prognoza analityków portalu e-petrol.pl na najbliższe dni zakłada następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 6,39-6,51 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,65-6,76 zł/l, a dla LPG 3,04-3,10 zł/l.

Oglądaj

Korekta cen na rynku ropy naftowej i umocnienie złotego wobec dolara przekładają się na poziom cen na rynku hurtowym – ocenili analitycy Reflex. Zauważyli, że ceny benzyn i olejów w krajowych rafineriach „spadają sukcesywnie od 4 i 8 listopada”.

„Benzyna bezołowiowa Pb95 tanieje o blisko 30 groszy na litrze netto, a olej napędowy o blisko 19 gr/l. Głębokość tej korekty i pierwsze, notowane na części stacji obniżki, są zapowiedzią tego, że w kolejnych dniach tankowanie powinno być tańsze. Prawdopodobieństwo obniżek jest wysokie, zwłaszcza że ceny hurtowe powinny jeszcze spadać” – podali eksperci.

Redakcja poleca

Dodali, że przyszłym tygodniu spodziewają się spadku cen benzyny Pb95 na stacjach o średnio 10-15 gr/l, a diesla o 10-12 gr/l. Eksperci e-petrol.pl dodali, że benzyna bezołowiowa 95 od poprzedniego piątku potaniała w rafineriach o 152 zł i jest obecnie wyceniana średnio na 4931,00 zł/metr sześcienny. W przypadku diesla obniżka w tym okresie wyniosła 103 zł i metr sześcienny tego paliwa kosztuje 5203,80 zł.

Przypomniano, że od połowy października na stacjach paliw można było obserwować zwyżkową tendencję. W ostatnich dniach podwyżki zaczęły hamować i średnia detaliczna cena benzyny bezołowiowej 95 nie zmieniła się i wynosi, podobnie jak przed tygodniem, 6,54 zł/l. W górę poszły notowania diesla - zmiana wyniosła trzy grosze i litr oleju napędowego na stacjach kosztuje średnio 6,72 zł.

Źródło: Radio ZET/Reflex/e-petrol.pl/PAP

Nie przegap