Obserwuj w Google News

Ceny pójdą w górę? „Polacy będą zaciskać pasa w święta”

2 min. czytania
04.12.2023 13:15
Zareaguj Reakcja

Polacy pod względem finansowym niezbyt optymistycznie patrzą na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Zdaniem 63 proc. ankietowanych koszty pójdą w górę – wynika z sondażu opublikowanego przez Wirtualną Polskę.

Ceny pójdą w górę? „Polacy będą zaciskać pasa w święta”
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Boże Narodzenie w tym roku upłynie pod znakiem spadającej inflacji, ale wciąż wysokich cen i cięć świątecznych wydatków. Inflacja co prawda nieco odpuściła, co oznacza jedynie tyle, że ceny rosną w wolniejszym tempie. To marne pocieszenie dla Polaków, którzy – jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wp.pl – i tak zmuszeni są oszczędzać.

Święta pod znakiem oszczędności. Dezinflacja to marne pocieszenie

Z sondażu wynika, że 63 proc. respondentów spodziewa się wyższych kosztów, a 24 proc. ankietowanych sądzi, że koszty będą „zdecydowanie wyższe”.

30 proc. oceniło, że Boże Narodzenie będzie kosztowało podobnie, jak w ostatnich latach. Jedynie 6 proc. ankietowanych uważa, że na święta wyda w tym roku mniej pieniędzy.

Redakcja poleca

Obawy dotyczące wzrostu cen sprawiły, że ponad połowa ankietowanych zamierza oszczędzać (56 proc.), 27 proc. nie zakłada oszczędzania, a 17 proc. nie było w stanie powiedzieć.

Warto w tym miejscu nadmienić, że inflacja od kilku miesięcy regularnie spada. Oznacza to tyle, że ceny rosną wolniej, a wzrosty te stale widać m.in. na przykładzie żywności. Inflacja sięgnęła 6,5 proc., ale za to ceny żywności w skali roku skoczyły o 7,2 proc. W dalszym ciągu do oszczędzania zmuszają ceny energii, które rok do roku skoczyły o 7,9 proc. Najnowsza projekcja NBP zakłada, że cel inflacyjny (2,5 proc. z odchyleniem 1 pp.) odnotujemy dopiero pod koniec 2025 roku. 

Źródło: Radio ZET/Wirtualna Polska

Nie przegap