Obserwuj w Google News

Ceny skoczą od 1 stycznia? „Większość sejmowa w ogóle nie zajmuje się tematem”

2 min. czytania
07.12.2023 10:54
Zareaguj Reakcja

Tylko do końca roku obowiązywać będzie zerowa stawka VAT na niektóre kategorie żywności. Politycy mają coraz mniej czasu, by wydłużyć tarczę antyinflacyjną. Zdaniem posła Waldemara Budy „nikt nie zajmuje się tematem”.

Ceny skoczą od 1 stycznia? „Większość sejmowa w ogóle nie zajmuje się tematem”
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

VAT na mięso, ryby, jaja, nabiał, warzywa czy owoce do końca roku będzie obniżony z 5 do 0 proc. Czy ceny 1 stycznia 2024 roku pójdą w górę? Jeśli Sejm na czas nie zajmie się zmianami w przepisach, czekać nas będzie skok inflacji.

Co dalej z zerowym VAT-em? „Nikt nie zajmuje się tematem”

- To zatrważające, że większość sejmowa w ogóle nie zajmuje się kwestią zerowego VAT na żywność;  mamy gotowy projekt i będziemy mocno ich naciskać, aby podjęli działania - mówił w rozmowie z PAP poseł Waldemar Buda z Prawa i Sprawiedliwości.

Mowa o elemencie tarczy antyinflacyjnej, który od 1 lutego 2022 roku „pudruje” wskaźnik inflacji. Jak wynika z wyliczeń Forum Obywatelskiego Rozwoju, gdyby nie sztuczne mrożenie cen i zerowy VAT na żywność inflacja, wynosząca obecnie 6,5 proc. rok do roku,  byłaby o kilka punktów procentowych wyższa.

Redakcja poleca

Poseł Buda dodał, że jeśli Sejm nie zajmie się tematem na czas, „ceny podstawowego koszyka dóbr dla Polaków mogą zdrożeć o kilka, kilkanaście procent”. - Pamiętajmy, że podwyżka podatku, to jest też okazja do podwyższania cen o więcej, niż wynosi sam podatek – argumentował parlamentarzysta.

Na rozpatrzenie w Sejmie czeka obecnie projekt PiS przedłużający obowiązywanie zerowej stawki. W myśl nowelizacji obniżona stawka VAT na żywność miałaby obowiązywać przez pierwszą połowę 2024 roku.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap