Zamknij

Chiny i Rosja planują wspólnotę energetyczną. „Ważny filar politycznej współpracy”

29.11.2022 22:04

Prezydent Chin Xi Jinping oznajmił we wtorek (29 listopada), że Pekin jest gotowy na bliższą współpracę energetyczną z Moskwą. "Współpraca energetyczna jest ważnym filarem politycznej współpracy politycznej między Chinami i Rosją" - podkreślił szef państwa, cytowany przez agencję Xinhua.

Chiny i Rosja planują wspólnotę energetyczną. Ważny filar politycznej współpracy
fot. KAREN MINASYAN/AFP/East News

Chiny są jednym z największych na świecie importerów rosyjskich surowców energetycznych. Ich zakupy ropy i gazu podwoiły się w październiku 2021 roku, gdy chińscy nabywcy postanowili skorzystać z rabatów oferowanych przez Moskwę - pisze Associated Press. Agencja przypomina, że tuż przed atakiem Rosji na Ukrainę we wspólnym komunikacie wydanym przez Xi i rosyjskiego prezydenta, chiński przywódca oświadczył, że jego przyjaźń dla Władimira Putina "nie ma granic".

Sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę i dotyczące importu surowców energetycznych nie zabraniają Indiom i Chinom ich kupna. Jednak prezydent USA Joe Biden ostrzegł Pekin, że poniesie konsekwencje ewentualnej pomocy dla Moskwy, polegającej na obchodzeniu restrykcji.

W czerwcu Xi w rozmowie telefonicznej z Putinem, potwierdził dobre relacje ze "starym przyjacielem" prezydentem Rosji - relacjonowały chińskie media. Xi zapewnił wtedy Putina o wsparciu Chin dla Rosji w zakresie "suwerenności" i "bezpieczeństwa". Kreml poinformował wówczas, że obaj prezydenci chcą zacieśnić współpracę gospodarczą w obliczu konsekwencji zachodnich sankcji wobec Rosji, w tym "w sferze energetycznej, finansowej, przemysłowej, transportowej i innych".

loader

RadioZET.pl/PAP/Xinhua