Zamknij

Chiny prześcigną USA, układ sił zmieni się o 180 stopni. Szokujące prognozy ekonomistów

07.12.2022 14:57

Nigeria, Pakistan i Egipt wśród najpotężniejszych gospodarek świata? Ekonomiści z Goldman Sachs opublikowali zaskakuje scenariusze dla światowej gospodarki w najbliższych dekadach.

Nowy układ sił w gospodarce
fot. Alex Brandon/Associated Press/East News

Chiny wzmocnią swoją pozycję i prześcigną USA. To gospodarcza prognoza ekonomistów z Goldman Sachs na najbliższe lata. Bowiem już w 2035 roku Państwo Środka ma dominować nad Stanami Zjednoczonymi. To nie koniec zaskakujących prognoz: kolejne dekady wywrócą znany nam układ sił w polityce gospodarczej o 180 stopni. Na pierwszy plan mogą wysunąć się kraje takie jak Nigeria, Pakistan i Egipt.

Układ sił w gospodarce diametralnie się zmieni. Zaskakujące prognozy

Zespół ekonomistów z Goldman Sachs opracował raport przewidujący długoterminowe prognozy gospodarcze do roku 2075 dla 104 państw świata.

Wnioski? Gospodarki rozwijające się mają szanse przeskoczyć już rozwinięte, co zmieni układ sił w światowej gospodarce. Tempo wzrostu PKB będzie najszybsze w krajach Azji i Afryki. Oto prognozy na 2050 i 2075 rok:

  • W 2050 roku pięcioma największymi gospodarkami będą kolejno Chiny, Stany Zjednoczone, Indie, Indonezja oraz Niemcy.
  • W 2075 roku z uwagi na perspektywę szybkiego wzrostu liczby ludności w krajach takich jak Nigeria, Pakistan i Egipt, gospodarki te mają szanse stać się jednymi z największych na świecie. Indie mogą wówczas stać się największą siłą gospodarczą świata.

Zdaniem ekonomistów Stany Zjednoczone, mimo stałego rozwoju potęgi gospodarczej, mogą pozostać nieco w tyle za krajami, które odznaczać się będą szybszym tempem wzrostu PKB. Według specjalistów z Goldman Sachs, USA raczej nie powtórzą tego sukcesu.

loader

RadioZET.pl/PAP