Czarnek: o wcześniejszych emeryturach rozmawiam już z prezes ZUS

26.01.2023 14:34

Szef MEiN Przemysław Czarnek przyznał, że o możliwości wprowadzenia wcześniejszych emerytur dla nauczycieli rozmawia już z prezes ZUS Gertrudą Uścińską. Od konsultacji zależy, ile osób i kiedy będzie mogło zakończyć aktywność zawodową przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Przemysław Czarnek
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli stały się szeroko omawianym tematem po zadeklarowaniu przez Przemysława Czarnka na antenie Radia ZET, że w najbliższych latach z powodu niżu demograficznego w szkołach pracę stracić może nawet 100 000 pedagogów. Minister edukacji potwierdził, że przekaże propozycje dotyczące wcześniejszego kończenia aktywności zawodowej na spotkaniu ze związkami zawodowymi 1 lutego 2023 roku. Szef MEiN zapowiedział, że pokaże konkretne rozwiązania, ustalone po rozmowach z prezesem ZUS.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Rozmowy z ZUS

Wcześniejsze przechodzenie na emeryturę oznacza otrzymywanie znacznie niższych świadczeń – poinformował w podcaście „Biznes. Między wierszami” dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. Ekspert wyliczył, że każde skrócenie czasu pracy o rok obniża uzyskane świadczenie o około 10 procent, co w przypadku obniżenia wieku emerytalnego kobiet z 67 do 60 lat oznacza utratę ponad połowy pieniędzy.

Wcześniejsza emerytura czasem jest jednak rozsądnym kompromisem. Tak według Przemysława Czarnka ma być w przypadku nauczycieli. Szef MEiN zwrócił uwagę na to, że „niż demograficzny będzie się przetaczał zwłaszcza przez szkoły średnie”.

- Będzie powodował, że będzie kilkaset tysięcy dzieci mniej w szkołach w perspektywie kilku następnych lat. To z pewnością odbije się na liczbie godzin nauczycieli w szkołach, więc trzeba wracać do tego rozwiązania, które zostało zlikwidowane w 2009 roku, czyli w czasach, w których rządzili nasi poprzednicy - pan Donald Tusk, pani Katarzyna Hall – stwierdził Czarnek w Polsat News.

Minister edukacji powtórzył swoją wcześniejszą deklarację o tym, że na poziomie legislacyjnym przywrócenie wcześniejszych emerytur jest bardzo proste, gdyż wymaga tylko ponownego przyjęcia usuniętego zapisu z Karty nauczyciela. Skomplikowane jest takie wyważenie rozwiązania, żeby nie zdemolować systemu emerytalnego.

- Tylko teraz jest kilka kwestii, które musimy ze związkami zawodowymi przedyskutować. Po pierwsze właśnie: dla jakich roczników, po drugie: od kiedy, które roczniki, po trzecie: na jakich zasadach mają przechodzić na emeryturę i o tym rozmawiam już z prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską, po czwarte: co ze świadczeniami kompensacyjnymi w takim wypadku i co z ewentualną dodatkową pracą emerytów w szkołach – wyliczał Czarnek.

loader

RadioZET.pl/PAP