Obserwuj w Google News

Czerwcowa waloryzacja ZUS. 14,4 procent więcej pieniędzy

2 min. czytania
02.06.2023 13:33
Zareaguj Reakcja

1 czerwca ZUS zwaloryzował środki na kontach emerytalnych. Ze względu na wysoką inflację wskaźnik waloryzacji wyniósł 14,4 procent – o tyle podwyższony został zgromadzony kapitał. Dla części pracujących może to oznaczać dopisanie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

pieniądze i koperty z logo ZUS
fot. Marek BAZAK/East News

ZUS waloryzuje nie tylko już wypłacane emerytury – podwyższany z powodu inflacji jest także kapitał na przyszłe świadczenia gromadzony przez osoby pracujące. Już realizowane wypłaty dla seniorów wzrosły w marcu. Odprowadzone do Zakładu składki zostały podwyższony o wskaźnik waloryzacji 1 czerwca. Dzięki temu zgromadzony w ZUS kapitał nie stracił na wartości.

Waloryzacja kapitału w ZUS. Rekordowe 14,4 procent

Losy przyszłych emerytów rysują się w coraz bardziej pesymistycznych barwach. Już teraz 6 procent przyznawanych przez ZUS świadczeń jest niższa od emerytury minimalnej – to rezultat zbyt krótkiego okres składkowego i wyliczenia wysokości wypłat ze zgromadzonego kapitału. Prawo do najniższego świadczenia kobiety nabywają po 20, a mężczyźni po 25 latach pracy. Jak uchronić się przed biedaemeryturą opowiedziała w podcaście „Biznes. Między wierszami” Agnieszka Jaworska-Martycz, ekspertka Instytutu Emerytalnego.

Oglądaj

Waloryzacja pobranych przez ZUS składek dotyczyła wszystkich środków przekazanych do Zakładu do końca 2022 roku. Zgromadzony kapitał został podwyższony o 14,4 procent – wskaźnik wynikający bezpośrednio z wysokości wyliczonej przez GUS inflacji w minionym roku.

Dzięki podwyżce przyszła emerytura pracujących nie straci swojej siły nabywczej z powodu spadku wartości pieniądza. Najbardziej skorzystają na tym osoby, które zbliżają się do końca swojej aktywności zawodowej. Z wyliczeń „Faktu” wynika, że do kapitału o wysokości 400 000 zł ZUS dopisał 57 000 zł, zaś do składek o łącznej wysokości 500 000 zł dodał 72 000 zł. Zwaloryzowane zostały także pieniądze na subkontach emerytalnych. Wskaźnik waloryzacji w tym przypadku wyniósł 9,2 procent.

Redakcja poleca

Dzięki czerwcowej waloryzacji emerytury przyznawane od lipca będą zauważalnie wyższe, jako że podstawą do ich wyliczenia będą powiększone kapitały. ZUS doradzał seniorom, żeby wstrzymali się z przejściem na emeryturę o kilka miesięcy i nie robili tego przed waloryzacją: w ten sposób ich świadczenia mogły wzrosnąć nawet o kilkaset złotych miesięcznie.

Świadczenia, które już zostały przyznane, zostały w marcu 20223 roku podwyższone o 14,8 procent, nie mniej niż o 250 zł brutto. W 2022 roku waloryzacja na poziomie 7 procent okazała się zbyt niska: GUS wyliczył, że realna siła nabywcza emerytur spadła o 4,7 procent.

RadioZET.pl/Fakt