Obserwuj w Google News

Decyzja RPP bez znaczenia. Raty i tak się zmienią

3 min. czytania
06.12.2023 09:56
Zareaguj Reakcja

Rynek spodziewa się, że na grudniowym posiedzeniu RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian. Nie zmieni to jednak faktu, że jeśli komuś właśnie teraz bank zaktualizuje oprocentowanie, to rata będzie niższa – wyliczył Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.

Adam Glapiński
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Stopy procentowe mają pomagać w okiełznaniu inflacji – a ta spadła wyraźne poniżej granicy 10 procent. Dalszego obniżania oprocentowania raczej nie należy się jednak spodziewać – z projekcji NBP wynika, że tempo wzrostu cen będzie uporczywie plasować się ponad celem inflacyjnym przez najbliższe lata. - Na dalsze obniżki przyjdzie poczekać do wiosny – stwierdził ekspert HREIT.

Stopy procentowe bez zmian, raty w dół

Skończyliśmy z grozą inflacji, która spadła do wartości jednocyfrowej – taką radosną nowinę przekazał prezes NBP Adam Glapiński. Inflacja nadal jest ogromna i dalej bezlitośnie drenuje portfele Polaków, a na dodatek jest przypudrowana i tak naprawdę 2 razy wyższa – takie ponure wieści głosili ekonomiści Forum Obywatelskiego Rozwoju. Kto ma rację i czy możliwe, że wszyscy? Inflacyjne tajniki przybliżyła w podcaście „Biznes. Między wierszami” prof. Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej.

Oglądaj

- Utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie to najbardziej prawdopodobny scenariusz na grudniowe posiedzenie RPP. Przypomnijmy, że gremium to listopadową przerwę w cięciu stóp tłumaczyło niepewnością dotyczącą polityki fiskalnej i gospodarczej przyszłego rządu. W tym obszarze wciąż nic się nie zmieniło. Dalej nie mamy gabinetu, który może pochwalić się większością w parlamencie. Tym bardziej trudno wskazać jakie zmiany w gospodarce i podatkach nas czekają – wyjaśnił sytuację Bartosz Turek.

- Nie znaczy to jednak, że posiadacze złotowych kredytów mieszkaniowych nie mają powodów do zadowolenia. Od szczytu z listopada 2022 roku rata przeciętnego kredytu powinna spaść łącznie o około 10-15 procent. Większość posiadaczy „złotowych hipotek” już taką ulgę widzi w domowym budżecie, a niemal cała reszta niedługo do tego grona dołączy – dodał ekspert.

Redakcja poleca

Oprocentowanie większości złotowych kredytów o zmiennym oprocentowaniu oparta jest o stawkę WIBOR. Tę banki przeważnie aktualizują w cyklach 3-miesięczych (gdy oprocentowanie oparte jest o wskaźnik WIBOR 3M) lub półrocznych (gdy oprocentowanie jest oparte o WIBOR 6M). Spadek rat jest więc „dozowany” w porcjach od końcówki 2022 roku.

- Załóżmy, że 5 grudnia 2023 roku bank aktualizuje nam oprocentowanie kredytu. Aby to zrobić należy wziąć pod uwagę najświeższe dostępne dane, czyli te opublikowane na koniec poprzedniego dnia roboczego. I tak 4 grudnia WIBOR 3M notowany był na poziomie 5,84 procent. 3 miesiące wcześniej (we wrześniu) wskaźnik ten był wyceniany na 6,64 procent. Było tak na chwilę przed cięciem stóp procentowych o 75 punktów bazowych, którą to decyzją we wrześniu RPP zaskoczyła rynki. W przypadku kredytu zaciągniętego na 300 tys. zł i 25 lat z marżą na poziomie 2 procent wspomniana zmiana WIBOR-u 3M oznacza ratę niższą o około 160 złotych. To oznacza spadek o prawie 7 procent z 2444 złotych we wrześniu do 2284 zł teraz – wyliczył Bartosz Turek.

raty_grudzen_2023_02
fot. HRE Investments Trust

Podobnie byłoby w przypadku identycznego kredytu opartego o WIBOR 6M. Wtedy jego oprocentowanie powinno być aktualizowane co pół roku. 4 grudnia 2023 roku WIBOR 6M notowany był na poziomie 5,82 procent. Pół roku wcześniej było to 6,95 procent. W przypadku kredytu zaciągniętego na 300 tys. zł i 25 lat z marżą na poziomie 2 procent oznacza to ratę niższą o około 228 złotych, czyli o ponad 9 procent mniej. W efekcie zamiast 2507 złotych miesięcznie, mamy szansę na spadek raty do 2280 złotych.

Po utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie w listopadzie, kontynuacji tej strategii należy spodziewać się też w grudniu, a i nie wykluczone, że również do marca. Wtedy poznamy nową projekcję inflacji i PKB. W dokumencie tym zespół analiz banku centralnego przestawia scenariusze, które mogą czekać naszą gospodarkę. Na tym etapie jest też szansa, że w marcu będziemy mieli większą jasność co do polityki rządu.

raty_grudzen_2023_03
fot. HRE Investments Trust

- Z punktu widzenia osób zadłużonych oznacza to, że raty kredytów hipotecznych w perspektywie dwóch lat spaść mogą jeszcze o ponad 15 procent. Niestety w tym samym horyzoncie należy spodziewać się spadku oprocentowania depozytów bankowych do poziomu około 3-4 procent – podsumował Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.

Źródło: Radio ZET/ HRE Investment Trust

Nie przegap