Obserwuj w Google News

„Dekalog polskich spraw”. Morawiecki ogłasza plan PiS

2 min. czytania
20.11.2023 13:16
Zareaguj Reakcja

Mateusz Morawiecki zaprezentował „dekalog polskich spraw”. Plan Prawa i Sprawiedliwości zakłada m.in. podwyżki dla wybranych grup zawodowych i reformy emerytalne.

„Dekalog polskich spraw”. Morawiecki ogłasza plan PiS
fot. Piotr Molecki/East News

Emerytury bez podatku, renta wdowia czy wyższe pensje dla nauczycieli. Oto plan PiS na najbliższe lata.

"Dekalog polskich spraw". Oto nowy plan PiS 

Mateusz Morawiecki przedstawił szereg propozycji programowych, których realizacją ma się zająć stworzony przez niego rząd. Zbiór propozycji został określony jako "Dekalog Polskich Spraw". Oto propozycje PiS w zakresie polityki społecznej.

Redakcja poleca
  • Żłobek lub klub malucha w każdej gminie z bezpłatnym miejscem dla dzieci
  • Emerytury stażowe
  • Dodatkowy płatny urlop rodzicielski powyżej 1. roku życia dziecka (z możliwością łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu)
  • Emerytura bez podatku do poziomu płacy minimalnej
  • Renta wdowia
  • Ogólnopolska Karta Seniora wzorem Karty Dużych Rodzin
  • Zwiększenie wydatków na szkolnictwo wyższe i edukację do 6 proc. PKB
  • Zwiększenie i zmiana sposobu wynagradzania nauczycieli poprzez przejście na nowy system pracy (średnia podwyżka minimum 30 proc.)
  • Wyższe wynagrodzenia na uczelniach wyższych (docelowo 2 proc. PKB na naukę w ciągu 6 lat)
  • Co najmniej 5 godzin języka obcego w szkole

Warto przy tym zaznaczyć, że zaprezentowany przez Prawo i Sprawiedliwość plan, w dużej mierze pokrywa się z obietnicami opozycji. Przykład? Renta wdowia, którą zaproponowała Lewica. Świadczeniobiorca po śmierci osoby bliskiej ma obecnie prawo do wyboru: albo zachowuje swoją emeryturę, albo z niej rezygnuje i bierze rentę rodzinną.

Redakcja poleca

„Proponujemy korzystniejszy mechanizm. Wdowa będzie mogła albo zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać dodatek 50 proc. renty po mężu, albo wybrać rentę po mężu i dodać 50 proc. swojej emerytury. Taki sam wybór będą mogli podjąć wdowcy” – czytamy w propozycji Lewicy.

Żłobek w każdej gminie to z kolei postulat Trzeciej Drogi i KO. Koalicja Obywatelska obiecała ponadto 30 proc. podwyżki dla nauczycieli.

Premier w miniony piątek (17 listopada) przedstawił też pakiet zmian m.in dla przedsiębiorców. Wśród nich znalazły się m.in. rozwiązania zapewniające stabilność dla małych i średnich firm; ambitny rozwój Polski i bezpieczeństwo energetyczne czy wyższe wynagrodzenia i szanse na rozwój dzięki transformacji gospodarki. Postulaty Prawa i Sprawiedliwości w tym przypadku także zbieżne są z obietnicami opozycji. Czytamy w nich o wakacjach ZUS-owskich, możliwości zapłaty VAT po opłaceniu faktury, tarczy dla firm, przejrzystości prawa czy zwolnieniu z podatku kwoty minimalnej pensji. Propozycje te pokrywają się częściowo z programem Trzeciej Drogi, KO i Konfederacji.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap