Obserwuj w Google News

Nowy dodatek do wzięcia. Wnioski o 1500 zł można składać od 1 grudnia

2 min. czytania
01.12.2022 14:49
Zareaguj Reakcja

Dodatek elektryczny ruszył 1 grudnia 2022 roku – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie w wysokości 1000 zł lub 1500 zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym zużywającym prąd do ogrzewania. Pieniądze trafią do beneficjentów do 31 marca 2023 roku. Jest jednak jeden ważny wykluczający warunek.

mężczyzna z plikiem banknotów
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Dodatek elektryczny to kolejny sposób na ulżenie Polakom niedoli wysokich cen nośników energii. Wcześniej gospodarstwa domowe palące węglem mogły zgłaszać się po dodatek węglowy wynoszący 3000 zł. Nowe świadczenie wyniesie 1000 zł lub 1500 zł, w zależności od faktycznego rocznego zużycia prądu.

Dodatek elektryczny. Jak dostać, kiedy wniosek?

Dodatek elektryczny przysługuje gospodarstwom domowym, w których głównym źródeł ogrzewania jest energia elektryczna. Dodatek przyznawany jest na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Zgodnie z ustawą, jednorazowy dodatek wynosi 1 000 zł dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie lub 1 500 zł dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie. Wyższy dodatek można otrzymać po udokumentowaniu potwierdzenia przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za 2021 rok.

„Warunkiem otrzymania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB do 11 sierpnia 2022 r. Obowiązuje przy tym zasada: jeden adres zamieszkania, jeden dodatek elektryczny. Dodatek elektryczny przysługuje też gospodarstwom domowym posiadającym wyłącznie pompy ciepła, które są ich głównym źródłem ogrzewania” - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Redakcja poleca

Jak zaznaczono, dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym posiadającym mikroinstalacje fotowoltaiczne, które ogrzewają się głównie energią elektryczną; gospodarstwom domowym posiadającym pompy ciepła oraz mikroinstalacje fotowoltaiczne; gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego; osobie w gospodarstwie domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku na inne źródła ciepła; osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

Wnioski można składać w gminach właściwych ze względu na miejsce zamieszkania, od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023. Dodatek elektryczny wypłacany będzie do 31 marca 2023 roku.

RadioZET.pl/MKiŚ