Obserwuj w Google News

Dodatkowe 300 plus do emerytury. Oto plany rządu na 2024 rok

2 min. czytania
05.06.2023 10:18
Zareaguj Reakcja

Marcowa waloryzacja rent i emerytur była rekordowa z uwagi na galopującą inflację. „Fakt” podaje, że przyszłoroczne podwyżki mogą być skromniejsze, ale za to rząd myśli nad bonusem dla seniorów.

Dodatkowe 300 plus do emerytury. Oto plany rządu na 2024 rok
fot. Marek BAZAK/East News

Waloryzacja rent i emerytur w marcu wyniosła rekordowe 14,8 proc. Nie jest to jednak dobra wola i hojność rządu, lecz ustawowy wymóg, zgodnie z którym skalę podwyżek wylicza się na podstawie m.in. poziomu wzrostu cen w gospodarce. Inflacja powoli hamuje, co oznacza, że w 2024 roku podwyżki będą skromniejsze.

Waloryzacja emerytur w 2024 roku. 300 plus dla seniora

W rządzie trwają pierwsze przymiarki do przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur. To niemal pewne, że będzie niższa niż w tym roku. Są jednak plany, by mocniej niż w 2023 r. wesprzeć seniorów z niższymi świadczeniami” – czytamy w „Fakcie”.

 

Redakcja poleca

Dziennik powołał się na słowa informatora z kręgów rządowych, który mówił o dodatkowej podwyżce kwotowej rzędu 300 złotych miesięcznie. Niewykluczone, że seniorzy otrzymają procentowo-kwotową waloryzację. Zgodnie z szacunkami przedstawionymi przez „Fakt”, waloryzacja procentowa mogłaby wynieść 12 proc., na czym rzecz jasna skorzystają w największym stopniu osoby z najwyższym świadczeniem. Tym, którzy otrzymują niższe emerytury, w większym stopniu pomogłaby podwyżka kwotowa.

 – Myślimy nad tym, by podwyżki kwotowe wyniosły 250 jak w tym roku, a może nawet 300 zł – mówił dla „Faktu” jeden ze współpracowników premiera Mateusza Morawieckiego.

Co istotne, wyższa emerytura minimalna przełoży się wówczas także na kwoty trzynastek i czternastek. Obecnie najniższe świadczenie wynosi 1588,44 zł brutto.

RadioZET.pl/”Fakt”