Obserwuj w Google News

Dodatkowe 500 plus przepadnie. Termin mija 31 marca

2 min. czytania
23.03.2023 17:42
Zareaguj Reakcja

- To już ostatnie dni na wykorzystanie Polskiego Bonu Turystycznego – przypomniała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Dodatkowe 500 plus przepadnie, jeśli rodziny z dziećmi nie zarezerwują na czas wycieczki.

Koniec bonu turystycznego
fot. Marek BAZAK/East News

500 plus na wakacje, czyli bon turystyczny zadebiutował w 2020 roku, w samym środku najcięższych covidowych obostrzeń. Czas na skorzystanie z tych środków wielokrotnie wydłużano, lecz ostatecznym terminem jest 31 marca 2023 roku. ZUS przypomniał, że do tego właśnie dnia należy zarezerwować i zapłacić za usługę np. hotelarską. Sam wyjazd może być się później.

Ostatnie chwile na skorzystanie z dodatkowego 500 plus

– Program okazał się trafionym pomysłem. Większość osób, ok. 90 proc., aktywowała bon. Cała transakcja odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W bardzo prosty sposób można aktywować bon i dokonać płatności. Zachęcam osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, aby skorzystały z programu – zaznaczyła prezes ZUS.

Redakcja poleca

Z danych instytucji wynika, że w całej Polsce nadal nie aktywowano około pół miliona bonów. Aktywnych bonów jest ok. 3,7 mln.

Bon turystyczny. Jak go aktywować?

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w postaci 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Takim bonem można zapłacić  za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do 31 marca 2023 r. Sam wyjazd może się odbyć po tej dacie.

– Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, np. transport i zwiedzanie – przekazała szefowa ZUS.

Redakcja poleca

Bon aktywuje się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Po zalogowaniu na swoim koncie PUE ZUS opiekun musi tylko uzupełnić swoje dane kontaktowe, a następnie aktywować bon. Uzyska wtedy 16-cyfrowy numer, który należy podać podczas płacenia bonem. Opiekun otrzyma wtedy SMS-em indywidualny kod, którym potwierdzi transakcję.

RadioZET.pl/ZUS