Obserwuj w Google News

Dodatkowe pieniądze z ZUS. Zakład podał informacje o akcji

2 min. czytania
04.12.2023 14:10
Zareaguj Reakcja

Prawie 1,4 mld zł na wyprawki szkolne trafiło do rodziców w ramach programu "Dobry start". Wsparcie objęło około 4,8 mln dzieci - poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Gertruda Uścińska
fot. Piotr Molecki/East News

Pieniądze na pomoc w sfinansowaniu wydatków związanych z początkiem roku szkolnego, czyli 300 plus, wypłacane są już od kilku lat. ZUS przypomniał, że wnioski o dofinansowanie wyprawki szkolnej można było składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od 1 lipca do 30 listopada. Rodzice mogli przesłać wniosek za pomocą aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych, bankowości elektronicznej czy portalu Empatia. 300 zł z powodu inflacji jest dziś co prawda warte mniej, niż rok czy dwa lata temu, w dobie wysokich cen każda pomoc jest jednak cenna.

300 plus już rodziców. Wypłacono 1,4 mld zł

- Wypłata tego świadczenia przebiegła bardzo sprawnie - podkreśliła szefowa ZUS. - Do rodziców i opiekunów trafiło łącznie prawie 1,4 mld zł. Wsparcie objęło około 4,8 mln dzieci - podsumowała Uścińska.

Oglądaj

Jak przypomniała, świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku uczniów z niepełnosprawnością – do 24 lat.

Wniosek może złożyć rodzic, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Redakcja poleca

Pieniądze z programu „Dobry start” przyznaje i wypłaca ZUS na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje i zawiadomienia są przekazywane w formie elektronicznej. Informacje na temat wniosku i jego obsługi można znaleźć na PUE ZUS lub w aplikacji mZUS (w statusie obsługi wniosku oraz w szczegółowych informacjach o świadczeniu).

Rodzice, którzy wniosku o wypłatę pieniędzy w ramach 300 plus nie złożyli w terminie, tegoroczne świadczenie bezpowrotnie stracili. Następną szansę na podreperowane budżetu przez program „Dobry Start” będą mieć w rok 2024. Dokumenty można będzie składać już od lipca.

Źródło: Radio ZET/ZUS/PAP