Zamknij

Dopłaty do gazu. Premier: będzie kryterium dochodowe

23.11.2022 09:58

- Prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe przy dopłatach do gazu. W ciągu najbliższych kilku dni ta decyzja zostanie podjęta – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dopłaty do gazu
fot. PAP/Leszek Szymański

Gaz drożeje w niespotykanym dotąd tempie. W dobie rekordowo wysokiej inflacji bliskiej 18 proc., rząd zdecydował o wsparciu dla gospodarstw domowych. Jak stwierdził minister Waldemar Buda, najprawdopodobniej w piątek Rada Ministrów zdecyduje o maksymalnych cenach za gaz. Premier z kolei przyznał, że dopłaty do surowca nie będą przysługiwać wszystkim gospodarstwom domowym: będzie próg dochodowy.

- Chcemy dla wszystkich mieszkańców zamrozić ceny gazu na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku; prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe; decyzja ta zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku dni - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Premier dodał, że kryterium dochodowe stosowane jest w wielu programach pomocowych. - Ono dobrze działa. Nie wiąże się z biurokracją, a jednocześnie jest - powiedzmy to sobie uczciwie - bardzo sprawiedliwe. I dlatego prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe. W ciągu najbliższych kilku dni ta decyzja zostanie podjęta - powiedział szef rządu.

loader

RadioZET.pl/PAP