Zamknij

Drogo to dopiero będzie. Lewiatan: firmy podniosą ceny o kilkadziesiąt procent

18.11.2022 15:54

84 procent przedsiębiorstw uważa, że ceny oferowanych przez nich produktów i usług będą musiały wzrosnąć w najbliższych miesiącach o kilkadziesiąt procent – wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

wysoki paragon za zakupy
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja jeszcze przez lata będzie utrzymywać się na wysokim poziomie – podał Narodowy Bank Polski w najnowszej projekcji tempa wzrostu cen. Najgorzej ma być na początku 2023 roku, gdy w porównaniu z lutym i marcem bieżącego roku drożej może być o ponad 20 procent. Sygnały płynące od przedsiębiorstw są nawet bardziej pesymistyczne: zdecydowana większość z nich uważa, że w ciągu najbliższych miesięcy będą musieli podnieść ceny o „kilkadziesiąt procent”.

84 procent przedsiębiorstw będzie musiało znacznie podnieść ceny

Ceny nośników energii – prądu elektrycznego, gazu i paliw – znacznie wzrosły z powodu wojny w Ukrainie. Przedsiębiorstwa znalazły się z tego powodu w bardzo trudnym położeniu. Według NSZZ „Solidarność” grozi nam fala upadłości, w której pracę może stracić nawet milion osób.

Ratunkiem dla biznesu może być urealnienie cen, co w przypadku wysokiej inflacji i wzrostu kosztów oznacza równie wysokie podwyżki dla klientów. Jak podała Konfederacja Lewiatan, do takiego kroku może zostać zmuszana przeważająca większość przedsiębiorstw.

„Spodziewane są kolejne wzrosty cen prądu, ogrzewania i benzyny. W tym kontekście firmy przewidują, że będą musiały podwyższyć ceny swoich produktów i usług o kilkadziesiąt procent. Tak uważa 84 procent przedsiębiorstw. Tylko 12 procent nie planuje podwyżek, a 4 procent nie ma zdania w tej sprawie. O tym, że podniosą znacząco ceny przekonanych jest 90 procent dużych firm, 85 procent średnich oraz 84 procent małych. Tylko 8 procent dużych firm, 11 procent średnich i 12 procent małych nie przewiduje wzrostu cen na swoje produkty i usługi” – poinformowała organizacja w komunikacie.

Konieczność podnoszenia cen wynika także z przewidywanych podwyżek apanaży pracowników. Jak podała Konfederacja Lewiatan, 69 procent przedsiębiorstw nie zgadza się ze stwierdzeniem, że płace pracowników w firmie nie będą rosły. 25 procent jest przeciwnego zdania, a 6 nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie. Równocześnie ze stwierdzeniem, że płace pracowników nie będą rosły nie zgadza się aż 80 procent dużych przedsiębiorstw, 76 procent średnich i 66 procent małych.

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu” przeprowadził w listopadzie 2022 na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

loader

RadioZET.pl/Konfederacja Lewiatan