Zamknij

Drugi obieg bonu turystycznego. Można kupić zabawki i produkty spożywcze

16.12.2022 11:52

„500 plus na wakacje” nie zawsze jest wykorzystane do zapłaty za pobyt dziecka na wyjeździe. Wszechobecna drożyzna spowodowała, że przyznane rodzicom środki przeznaczane są – niezgodnie z intencją rządzących – nawet na codzienne zakupy. W propozycjach w sieci można wręcz przebierać.

Marlena Maląg
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Bon turystyczny wciąż nie został wykorzystany do końca, nawet mimo kilkukrotnego przedłużania terminu ważności. Najpierw na przeszkodzie stanęły obostrzenia covidowe, które praktycznie zabroniły wyjazdów. Potem coraz większym problemem była drożyzna – nawet z dopłatą koszt wakacyjnych wojaży stał się dla wielu rodzin zaporowy. Nic więc dziwnego, że zaczęły się poszukiwania innego sposobu wykorzystania bonów. Można go w sieci sprzedaż lub też wymienić na różne produkty – w tym żywność.

Zakupy za bon turystyczny. Można kupić nawet żywność

Bony turystyczne warte 500 zł można wykorzystywać do końca marca 2023 roku. Z powodu inflacji ich realna wartość – tak jak siła nabywcza 500 plus – szybko spada. Część rodziców z powodu drożyzny zaczęła szukać możliwości wymienienia bonu na pieniądze, uznając że lepsze 400 zł w ręce niż 500 zł w kodzie. W ogłoszeniach w sieci można więc przebierać.

W teorii bony mogą służyć do opłacenia części wydatków na usługi hotelarskie, jednodniowe wycieczki, wejścia do parków rozrywki i atrakcje turystyczne bez konieczności noclegu. W praktyce sklepy znalazły sposób, żeby w ramach usługi turystycznej sprzedawać produkty takie jak zabawki, środki czystości, a nawet żywność. Także ich anonse można napotkać w internecie – jak się okazało, bonami turystycznymi można płacić zarówno online, jak i w (wybranych) sklepach stacjonarnych.

Zbyt dużych problemów nie ma także z wymienieniem bonów na żywą gotówkę. Pojawiają się zarówno oferty sprzedaży, jak i kupna. Serwis Bankier.pl przytoczył treść jednego z nich, w którym za bon można otrzymać 450 zł.

„Zapraszam rodziców oraz opiekunów, którzy jeszcze nie wykorzystali oraz nie mają możliwości do zrealizowania bonu turystycznego z różnych przyczyn. Mobilna expressowo realizacja. Szybko, rzetelnie a przede wszystkim uczciwie. Zapraszam do napisania wiadomości prywatnej lub pozostawienia komentarza. Proszę sprawdzać wiadomości – folder spam/inne. Pobierane jedyne 10 proc. od bonu” – tak (pisownia oryginalna) między innymi reklamują się skupujący kody na Facebooku.

Szalejąca inflacja może sprawić, że rodzice będą próbować wykorzystywać bon niezgodnie z przeznaczeniem, czy to kupując za niego produkty, a nie usługi, czy sprzedając go za pieniądze. Zjawisko może zintensyfikować się w 2023 roku, gdy zacznie zbliżać się termin ważności świadczenia, a ceny zaczną rosnąć jeszcze szybciej.

loader

RadioZET.pl/Bankier.pl