Duży bank nadal zarabia na wojnie. „Rekordowe zyski dzięki współpracy z Rosją”

13.03.2023 13:45

Raiffeisen Bank mimo sankcji i bojkotu nadal robi interesy z Rosją. Austriacki bank bogaci się dzięki współpracy z Kremlem, gdzie stał się numerem jeden w sektorze – podała stacja ZDF.

Znany bank nadal działa w Rosji
fot. Veronika2803/shutterstock (ilustracyjne)

Wojna w Ukrainie to prawdziwy przewrót w polityce gospodarczej. Zachodnie korporacje odwróciły się od Rosji, zaś firmy, które nie zerwały z nią stosunków biznesowych, okrzyknięte zostały „sponsorami wojny”. Na takiej czarnej liście znalazł się także Raiffeisen Bank.

Austriacki bank zarabia na współpracy z Rosją

- Każdy z nas powinien odwołać się do swojego konsumenckiego sumienia – mówił w podcaście „Biznes. Między Wierszami” analityk Cinkciarz.pl Bartosz Sawicki, pytany o zagraniczne firmy działające w Rosji. Na „liście wstydu” nadal widnieją popularne marki.

Jak podała stacja ZDF w Austrii kontrowersje budzi obecność Raiffeisen banku na rosyjskim rynku. Jak czytamy, nawet 50 proc. międzynarodowych transakcji płatniczych z Rosji jest obecnie przetwarzanych za pośrednictwem austriackiego banku. Podmiot ten posiada w Rosji ok. 100 oddziałów i obsługuje ponad 3 mln klientów.

Z usług banku mają ponadto korzystać oligarchowie bezpośrednio związani z Putinem: Borys i Arkadij Rotenberg (obydwaj znajdują się na listach sankcji USA i UE). Cytowany przez ZDF szef austriackiego MSZ Alexander Schallenberg stwierdził, że bank działa rozsądnie, „testując” różne scenariusze. „Dopóki ruble wpływają do kasy, ten test prawdopodobnie będzie trwał” – ocenił ZDF.

loader

RadioZET.pl/ZDF/PAP