Obserwuj w Google News

Emerytury będą wyższe za rządów opozycji? „Nasze stanowisko jest jasne”

2 min. czytania
17.11.2023 12:04
Zareaguj Reakcja

Czy emeryci za rządów opozycji dostaną wyższe świadczenia? Na to pytanie w audycji „Gość Radia ZET” odpowiedział ekonomista i doradca Donalda Tuska poseł Andrzej Domański. Przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej odpowiedział także na pytanie o likwidację trzynastek i czternastek.

Emerytury będą wyższe za rządów opozycji? „Nasze stanowisko jest jasne”
fot. Marek BAZAK/East News

Emerytury za PO będą wyższe? Jeśli powierzona Mateuszowi Morawieckiemu misja tworzenia nowego rządu zakończy się fiaskiem (co sugerować może fakt, iż Prawo i Sprawiedliwość nie ma samodzielnej większości w Sejmie), przyszły gabinet tworzyć będzie najprawdopodobniej Donald Tusk. Jak wówczas wyglądać będzie polityka senioralna?

Likwidacja trzynastek i czternastek? „Mamy jasne stanowisko”

Doradca Donalda Tuska poseł Andrzej Domański odpowiedział na antenie Radia ZET na pytanie o to, czy seniorom za rządów PO byłoby lepiej niż za rządów PiS. - Trzynasta i czternasta emerytura zostaje, a do tego obiecujemy wprowadzenie drugiej waloryzacji emerytur przy inflacji przekraczającej 5 proc. – mówił polityk.

Oglądaj

W pakiecie 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej, poza obietnicą drugiej waloryzacji świadczeń, czytamy także o podwyżce kwoty wolnej od podatku. Jak wskazano, podwojenie kwoty wolnej od podatku (do 60 tys. zł) sprawiłoby, że seniorzy pobierający emeryturę do 5 tys. zł brutto, w ogóle nie zapłaciliby podatku dochodowego.

Domański odniósł się też do słów koalicjanta z Polski 2050.  Michał Kobosko pytany przez Bogdana Rymanowskiego o to, czy większe korzyści niż trzynastki i czternastki przyniosłoby zwolnienie seniorów z podatku, odparł, że takie dodatki do świadczeń to „prowizkorki”.

Redakcja poleca

- Trzynastka i czternastka to erzace, prowizorki, które nie powinny mieć miejsca w poważnym systemie emerytalnym – mówił Michał Kobosko.

Andrzej Domański zadeklarował jednak, że opozycja nie zlikwiduje tych świadczeń. - Szliśmy do wyborów z hasłem, że świadczenia, które zostały przyjęte, nie będą likwidowane. Nasze stanowisko jest jasne: dodatki do emerytur zostają – podsumował rozmówca Radia ZET.

Według wyliczeń resoru rodziny, na waloryzację rent i emerytur, wypłatę 13. i 14. emerytury w latach 2019 - 2023 rząd przeznaczył blisko 200 mld zł.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap