Emerytury i próg dochodowy. Znamy zasady wypłaty czternastki

30.01.2023 08:42

72 mld zł – tyle kosztować będzie w 2023 roku waloryzacja emerytur, wypłata trzynastki i czternastki. O ile trzynasta emerytura wypłacona zostanie każdemu seniorowi, o tyle przy czternastej obowiązywać będzie próg dochodowy, którego wysokość podał wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

czternasta emerytura na stałe
fot. Marek BAZAK/East News

Czternastka zostanie wypłacona także w 2023 roku i docelowo ma stać się stałym świadczeniem – mówił na antenie radiowej Jedynki Stanisław Szwed. Wypłata dodatkowych świadczeń w roku wyborczym pochłonie ze wspólnej kasy dziesiątki miliardów złotych.

Czternasta emerytura w 2023 roku. Zasady

Gwarantowana przez rząd trzynasta emerytura jest świadczeniem wypłacanym z urzędu od 2019 roku. Nie wymaga składania wniosków, pieniądze z automatu trafią na konta  wszystkich emerytów w wysokości minimalnej emerytury. Czternastka z kolei trafi tylko do tych, którzy nie przekroczą progu dochodowego.

Stanisław Szwed poinformował o limicie dochodów w wysokości 2900 zł brutto. Do tej kwoty seniorzy będą mogli otrzymać czternastkę w pełnej kwocie. Po przekroczeniu tej kwoty zastosowany zostanie mechanizm „złotówka za złotówkę”

- Mamy już gotowy projekt, który trafi do konsultacji. Nie ma zagrożenia jeśli chodzi o termin wejścia w życia ustawy. Czternastka będzie wypłacona na przełomie sierpnia i września, a zasady będą analogiczne jak w ubiegłych latach – mówił polityk.

Seniorzy wcześniej, bo już w marcu, będą mogli liczyć, na wyższą niż planowano, waloryzację rzędu 14,9 proc. Marcowa podwyżka może sprawić, że mniej osób niż dotychczas załapie się na pełną czternastkę z niezmienionym progiem dochodowym. Pocieszeniem może być fakt, że w kwietniu zaś w kwocie emerytury minimalnej bez względu na dochody wypłacona zostanie trzynastka.

loader

RadioZET.pl/Polskie Radio